HomeKultura

Rozpoczyna się 5. Wielka Zbiórka Książek

Rozpoczyna się 5. Wielka Zbiórka Książek

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w 74 miastach w Polsce rozpoczyna się Wielka Zbiórka Książek. Jej celem jest zebranie i przekazanie lektur małym i dorosłym pacjentom, a także podopiecznym domów dziecka – wyjaśnia Agnieszka Pawlak, prezes fundacji “Zaczytani.org”.
Książki trafią do 100 nowych bibliotek w szpitalach, hospicjach, domach dziecka, domach pomocy, świetlicach wiejskich i środowiskowych oraz do honorowych dawców krwi i Regionalnych Centr Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ofiarodawcy mogą przekazać książki nowe lub używane, wydane po 2004 roku, w dobrym stanie technicznym. “Takie, które chcielibyśmy przekazać swoim najbliższym, aby umilić im czas w szpitalu” – zaznacza Agnieszka Pawlak.
Członek zarządu “Zaczytani.org” Michał Stępień podkreśla, że książki pozwalają pacjentom, chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie. W tym roku Fundacja prowadzi kampanię promującą bajkoterapię jako narzędzie edukacyjne, które buduje relacje. “Wierzymy, że książka potrafi wesprzeć zarówno w rozwoju, jak i w trudnych momentach, a bajkoterapia jest pewnego rodzaju przestrzenią, w której możemy rozmawiać o problemach i lękach dziecka.” – wyjaśnia.
Ponadto podczas Wielkiej Zbiórki Książek mieszkańcy Gdańska, Krakowa i Warszawy mogą zwiedzić wystawy Zaczytanych Ławek – dodaje Michał Stępień. Wyjaśnia, że to forma podziękowania ofiarodawcom książek i promocji czytelnictwa. Ławki formie otwartej księgi z motywami związanymi z literaturą i sztuką zaprojektowały znane postacie z polskiego świata mediów, muzyki i filmu oraz uznani na całym świecie artyści malarze.
Dzięki działaniom fundacji “Zaczytani.org” do tej pory powstało blisko 900 bibliotek dla pacjentów. Książki można przekazywać do 26 maja. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.zaczytani.org.
Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Agata Woźniak/to/COMMENTS