6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Likwidacja Karty Nauczyciela? Minister Edukacji zabiera głos

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, że nie ma zamiaru likwidowania Karty Nauczyciela. Szef MEN przedstawił plan działań resortu na 2020 rok.

Dariusz Piontkowski zapowiedział zmiany ustawowe dotyczące pragmatyki zawodowej nauczycieli. W najbliższych miesiącach w ramach trójstronnego zespołu minister chce rozmawiać na temat wynagrodzeń nauczycieli, awansu zawodowego, czasu pracy oraz jej oceny. Szef MEN zaprzeczył jednak doniesieniom o tym, że chce likwidacji Karty Nauczyciela. „Przecież jest wiele zawodów w Polsce, które mają swoje odrębne ustawy regulujące pragmatykę zawodową i nikt nie każe na przykład policjantom, strażakom, prawnikom, lekarzom likwidować ich szczegółowe przepisy i podobnie jest z nauczycielami. Oni także ze względu na specyfikę swojego zawodu powinni mieć ustawę, która całościowo reguluje warunki zatrudnienia i pracy. Ja chcę to utrzymać” – mówił minister i dodał, że część przepisów Karty Nauczyciela może jednak być zmienionych.

Minister powiedział też, że resort nie odnotował problemu braku nowych nauczycieli i odchodzenia nauczycieli z zawodu. „Nie jest to wbrew obiegowym opiniom tak, że w tym roku dramatycznie wzrosło zapotrzebowanie nauczycieli w dużych miastach” – mówił Dariusz Piontkowski. Dodał, ze resort sprawdzał sytuację kilka miesięcy temu i okazało się, że w skali całego kraju było 2 tysiące zgłoszeń dotyczących zapotrzebowania na nauczycieli różnych przedmiotów. „Skala potrzeb w 2018 była podobna” – mówił minister. Dariusz Piontkowski zaznaczył, że w niektórych obszarach kraju brakuje nauczycieli, w innych obszarach jest ich nadmiar. Minister dodał, że już od kilku lat jest problem z brakiem nauczycieli zawodu, a w perspektywie kilku lat może się on powiększyć.

Dariusz Piontkowski zapowiedział powstanie funduszu na modernizację szkół. „Jesteśmy w trakcie budowy podstaw finansowych do tych działań” – mówił.minister. W ich ramach miałby się znaleźć dodatkowe środki na wyposażenie szkół w nowoczesne urządzenia i na termomodernizację budynków.

Minister zapowiedział kontynuację dotychczasowych działań MEN programów: Aktywna Tablica, Posiłek w szkole i w domu, Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dariusz Piontkowski powiedział także, że co prawda gimnazja wygasły w ubiegłym roku, ale reforma strukturalna dociera do szkół średnich i rozpoczyna się teraz odtwarzanie czteroletniego liceum.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/mk/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520