HomeKultura

Leszek Możdżer autorem najlepszej Polskiej Ścieżki Dźwiękowej Roku 2019

Leszek Możdżer autorem najlepszej Polskiej Ścieżki Dźwiękowej Roku 2019

Nagroda wręczana na Krakowskim Festiwalu Muzyki Filmowej za najlepszą autorską muzykę powstałą w ubiegłym roku do polskiej produkcji – filmu, serialu lub animacji – trafiła do rąk Leszka Możdżera za soundtrack do obrazu “Ikar. Legenda Mietka Kosza”.

Muzyka z filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza dostała najwięcej punktów od jury składającego się z prawie 50 ekspertów muzycznych i filmowych. Ścieżka dźwiękowa otrzymała już nagrodę na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz MocArta RMF Classic. Choć z kompozytorem nie udało się w tym roku spotkać osobiście, był z widzami wirtualnie, w studiu festiwalowym. Tuż przed wieczornym koncertem “Cinematic Piano: Lion. Droga do domu”.


Spośród kilkudziesięciu soundtracków powstałych w 2019 roku wyselekcjonowano 10 tytułów, z których grono dziennikarzy, krytyków i blogerów związanych z branżą filmową i muzyczną wyłoniło najlepszą propozycję. Nominowani zostali: Daniel Bloom za “Słodki koniec dnia”, Antoni Komasa-Łazarkiewicz za “Obywatela Jonesa”, Leszek Możdżer za “Ikara. Historię Mietka Kosza’, Łukasz Pieprzyk za “Legiony”, Jan Sanejko za “Interior”, Marcin Stańczyk za “Ciemno, prawie noc”, Łukasz Targosz za “Watahę”, Michał Woźniak za “Pana T”, Hubert Zemler za “Eastern” i Maciej Zieliński za “Sługi wojny”. W głosowaniu najwięcej punktów zdobyła ścieżka dźwiękowa do filmu “Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy.

– Kosz jest dosyć zagadkową postacią, więc wejście w jego świat to była podroż przez bardzo wiele rzeczywistości. Związanych też z jakąś czernią, która go spowijała i jego światem dźwiękowym, który on na przestrzeni swojego życia wytworzył. To nie była łatwa podróż. Ale przyznaję – mogłem sobie pograć trochę jazzu – mówi Leszek Możdżer. Nagrodzoną ścieżkę dźwiękową będziemy mogli usłyszeć na żywo za rok podczas 14. FMF w Krakowie.

aip

COMMENTS