25 C
Chicago
niedziela, 16 czerwca, 2024

Lautari w Stanach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Riot Artists prezentują amerykańską trasę koncertową zespołu LAUTARI

13 – 23 września

Cedar Rapids, IA – Bloomington, IN – Minneapolis MN – Chicago, IL – New York, NY

Muzyka Lautari to nowoczesny etno-jazz, zakorzeniony w tradycji południowo środkowej i wschodniej Europy oraz Kaukazu. Motywy ludowe grane na fortepianie, skrzypcach, klarnecie i fletach, w śmiałych aranżacjach z wielką dawką improwizacji, tworzące oryginalny i subtelny styl, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością. Lautari, z siedzibą w Poznaniu, czerpie inspirację z muzyki i postawy cygańskich Lautari, wirtuozów improwizacji „Gypsy” jazzu. Kompozycje Lautari łączą w sobie orientalne ornamenty, subtelność muzyki bizantyńskiej, rytmy Bałkanów i słowiański wigor.

W skład zespołu wchodzą: Maciej Filipczuk – skrzypce, Jacek Hałas – fortepian preparowany, akordeon, Michał Żak – klarnet, flet, szałamaja, saksofon sopranowy, Wojciech Pulcyn – kontrabas.

Zespół Lautari powstał w 2000 r. i do 2008 r. nagrał dwa dobrze przyjęte albumy: „Azaran” i „Muzica Lautareasca” Nova. Po kilkuletniej przerwie zespół wznowił współpracę. Ich najnowsza płyta, „Vol.67” którą zaprezentują podczas swej drugiej wizyty w USA, została nagrana podczas występów latem 2015 roku i jest to pierwszy projekt grupy w pełni poświęcony polskim tradycjom ludowym.

„Vol.67” zawiera awangardowe opracowania muzyki ludowej na kameralny zespół instrumentalny z fortepianem preparowanym. To nowe oblicze dawnej muzyki: nie tracące niczego ze swych podstawowych sensów: użyteczności, obrzędowości, magii – stające się równocześnie aktualną wypowiedzią.

Inspiracją dla nowej płyty Lautari było dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” Oskara Kolberga, wybitnego polskiego badacza kultury ludowej, etnografa, folklorysty i kompozytora (1814 – 1890). Płyta „Vol.67” nawiązuje do tomu 67 dzieł zebranych Kolberga, zawierającego opracowania fortepianowe muzyki ludowej.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520