13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Kukiz: Słowa Donalda Tuska o referendum są skandaliczne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Słowa Donalda Tuska o referendum są skandaliczne. Opozycja zarzuca PiS używanie referendum do celów wyborczych, a sami już to robili – powiedział portalowi wPolityce.pl Paweł Kukiz, lider Kukiz’15.

Paweł Kukiz zapytany o słowa szefa PO Donalda Tuska, który ogłosił, że „unieważnia” październikowe referendum, odpowiedział, że to są „skandaliczne słowa”. „Ta wypowiedź świadczy o tym, że Donald Tusk musi być przekonany, że już czuje się carem” – dodał.
Lider Kukiz’15 w rozmowie z portalem wPolityce.pl zwrócił uwagę, że w Polsce nie ma referendów obywatelskich, natomiast zaczęto stosować praktykę używania referendów przez partie polityczne, a rozpoczął ją prezydent Bronisław Komorowski w 2015 roku.
„Dziś krytykuje i próbuje ośmieszać tegoroczne referendum. A w 2015 roku, gdy przed druga turą wyborów prezydenckich zobaczył mój wysoki wynik, natychmiast rozpisał referendum ws. moich postulatów, by pozyskać mój elektorat. Opozycja zarzuca PiS używanie referendum do celów wyborczych, a sami już to robili” – powiedział Kukiz.
Przypomniał też działania Platformy Obywatelskiej, która w 2005 roku zbierała podpisy pod referendum.
„Dopóki nie wrócimy do postulatu, by po zebraniu miliona podpisów, bez zgody Sejmu, obywatele mogli rozpisać referendum, to pozostaną one elementem w walce międzypartyjnej. I jest to zgodne z prawem, bo tak to prawo wygląda. Kto ma władzę, może rozpisać sobie referendum. Kto go nie ma, może na nie pójść lub nie. W 2005 roku Platforma ogłosiła zbiórkę podpisów pod +4xTAK+, czyli JOW w Sejmie, likwidacja Senatu, zniesienie immunitetów, obniżenie VAT. Pomijając fakt, że wszystko potem zrobili odwrotnie, to 750 tys. zebranych podpisów zmielili. Dlaczego? Bo objęli władzę i żadne referendum nie było im potrzebne” – stwierdził Kukiz.
„Nagłośnienie sprawy referendum jednak mnie cieszy. Mam nadzieję, że zaczniemy się zastanawiać nad prawem, które określa referendum, czy to rzeczywiście referendum, czy plebiscyt partyjny” – dodał.
W rozmowie z wPolityce.pl. Kukiz ocenił również, że przepisy dotyczące referendum wymagają zmiany.
„Trzeba zrobić wszystko, by dążyć do zmiany przepisów dot. referendów i nadania im prawdziwie obywatelskiego charakteru. Ale namawianie do tego, by nie iść do tego referendum, to propagowanie antydemokratycznej i antyobywatelskiej postawy” – podkreślił.
Lider odniósł się również do decyzji Michała Kołodziejczaka o starcie z list Koalicji Obywatelskiej.
„Wszyscy podchodzą do tej sprawy emocjonalnie. Mówią, że zdradził lub nie zdradził. Nikt nie zadaje sobie pytania, w jaki inny sposób miałby dostać się do parlamentu? Nie siedzę w jego głowie i nie wiem, czy zależy mu tylko na mandacie poselskim, czy też naprawdę chcę poprawić sytuację polskiej wsi. Jeżeli wszyscy po kolei go odtrącali, a sam nie byłby w stanie przekroczyć zaporowego progu 5 proc., a tylko przez Sejm może próbować wprowadzić zmiany i swoją wizję, to poszedł tam, gdzie go przyjęli. Bo taka jest ordynacja wyborcza. Jaka ordynacja, taka droga do Sejmu. Mógłbym zarzucać Kołodziejczakowi, że wybierając drogę z PO poszedł na łatwiznę, gdyby istniała ordynacja mieszana. Ale takiej ordynacji nie ma” – podsumował Paweł Kukiz. (PAP)

 

Autorka: Katarzyna Herbut

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520