HomePILNE

Kto wybiera się do Ukrainy na inaugurację Zełenskiego?

Kto wybiera się do Ukrainy na inaugurację Zełenskiego?

Ukraińskie media podały skład zagranicznych delegacji na inauguracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Do Kijowa przybędą m.in. minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz, ale też m.in.prezydenci Węgier i Litwy. Zaprzysiężenie ukraińskiego prezydenta odbędzie się 20 maja.

Jak podała agencja Interfax – Ukraina 20 maja na zaprzysiężeniu, oprócz szefa polskiej dyplomacji obecna będzie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Węgier Janos Ader, prezydent Łotwy Rajmonds Vejonis, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, oraz prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Unię Europejską reprezentować będzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz, zaś Stany Zjednoczone sekretarz do spraw energetycznych Rick Perry. Inauguracja odbędzie się w Radzie Najwyższej, czyli ukraińskim parlamencie o godzinie 10 rano.
Tymczasem prezydent elekt Wołodymyr Zełenski zaapelował w internecie do swoich zwolenników o zgromadzenie się 20 maja przed zaprzysiężeniem w sąsiadującym z parlamentem Parku Maryjskim, skąd, jak zapowiedział wyruszy na inaugurację.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/kry

COMMENTS