HomePILNE

Włochy: Dziś centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Włochy: Dziś centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Z udziałem prezydentów Polski i Włoch, ministrów oraz weteranów Armii Andersa odbędą się dziś we Włoszech uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Obchody na Polskim Cmentarzu Wojennym rozpoczną się o godzinie 17:00 od Mszy Świętej, którą celebrować będzie biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówi, że na uroczystościach spodziewanych jest ponad 2,5 tysiąca uczestników. “Będą to największe w okresie powojennym obchody rocznicy bitwy” – zauważa minister.
Podczas uroczystości weterani Armii Andersa przekażą młodzieży testament żołnierzy 2. Korpusu Polskiego – dodaje minister Kasprzyk. “Wraz z testamentem młodzi ludzie otrzymają wierną replikę proporca 12 Pułku Ułanów Podolskich. Został on w godzinach porannych 18 maja 1944 roku zatknięty na ruinach zdobytego przez Polaków opactwa na Monte Cassino” – zaznacza.
Na grobach ponad 150 żołnierzy umieszczone zostaną ich fotografie, a wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymają “maki pamięci”, które będzie można zasadzić i zadedykować osobom, które poległy bądź walczyły o Monte Cassino.
Po uroczystości odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z weteranami.
Decydujące natarcie wojsk alianckich na zajmowane przez Niemców wzgórze Monte Cassino rozpoczęło się 11 maja 1944 r. 18 maja, po siedmiu dniach ataku, który kosztował życie ponad 1000 polskich żołnierzy, klasztor na wzgórzu został zdobyty. Zatknięto tam biało-czerwoną flagę. Polski atak przełamał tym samym “Linię Gustawa” i otworzył aliantom drogę na Rzym.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/kry

COMMENTS