15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Kraków: Radni PiS chcą bezpłatnej komunikacji dla uczniów, także w wakacje. Kukiz’15 przypomina: To nasz pomysł…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Radni PiS wnioskują o bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami dla uczniów podstawówek i gimnazjów, także w wakacje. Kukiz’15 przypomina: To nasz pomysł

Radni PiS złożyli projekt uchwały, w którym wnioskują o wprowadzenie bezpłatnych biletów w komunikacji miejskiej dla uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów także podczas wakacji (lipiec – sierpień). Obecnie z darmowych przejazdów tramwajami i autobusami uczniowie mogą korzystać podczas roku szkolnego. – To był nasz pierwotny zamysł, by bilety dla uczniów były darmowe przez cały rok. Na początku to nie wyszło, bo prezydent skalkulował, że będzie się to wiązało z kosztami. Teraz wracamy do tematu. Chcemy, by uczniowie nie płacili za bilety już podczas tegorocznych wakacji – mówi Włodzimierz Pietrus, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa. Radni PiS zwrócili się też do prezydenta Krakowa o zbadanie, z jakimi kosztami będzie się wiązało wprowadzenie darmowych wakacyjnych przejazdów.

Zawnioskowali też o to, by zmiany obowiązywały od 15 czerwca 2018 r. – Wprowadzenie darmowej komunikacji dla uczniów podczas roku szkolnego pokazuje, że może być to korzystne. Nie będzie wpływów z biletów kasowanych przez młodzież, ale dzięki darmowej komunikacji częściej z dziećmi jeżdżą tramwajami i autobusami rodzice albo dziadkowie. To więc także działanie proekologiczne, wpływające na ograniczenie korków na drogach – przekonuje radny Pietrus. – Trzeba pamiętać, że w wakacje dzieci wyjeżdżają. Koszty zmian nie powinny więc być duże. Szacujemy, że może być to około 250 tys. zł. na miesiąc – dodaje. W projekcie uchwały radni PiS zapisali też, by z bezpłatnej komunikacji miejskiej mogło korzystać 120 uczestników kolonii edukacyjnych dla dzieci o polskich korzeniach w ramach „Wakacji z Krakowem”. Po złożeniu przez radnych PiS projektu w sprawie darmowej komunikacji, zareagował krakowski oddział Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15, przypominając, że to inicjatywa jego przedstawicieli.

 

– Należy podkreślić, że projekt uchwały, który przedłożyłem 25 kwietnia 2018 roku w imieniu Kukiz’15 wszystkim klubom radnych miasta Krakowa, stał się inspiracją dla radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy podjęli inicjatywę w słusznej sprawie. Liczę, że spotka się on z szerokim poparciem wszystkich radnych miejskich i wejdzie w życie od 1 lipca 2018 roku z korzyścią dla uczniów krakowskich szkół – podkreśla Piotr Kubiczek, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15 Oddział 13. – Nie ukrywam, że wniosek w tej sprawie wpłynął ze strony Kukiz’15. Pomysł darmowej komunikacji dla uczniów był nasz, natomiast ich jest taki, by do tego wrócić. My od początku zakładaliśmy, że bilety będą bezpłatne, także w wakacje – wyjaśnia radny Pietrus.

 

Teraz propozycją radnych PiS zajmie się cała rada miasta. – Kukiz’15 nie ma swoich przedstawicieli w radzie, więc jego przedstawiciele swój projekt rozdali wszystkim klubom. Nie było jednak wyliczeń, jakie będą konsekwencje finansowe proponowanych zmian. Poprosiliśmy więc o prognozę kosztów oraz symulację ilu uczniów może z tego korzystać. Przypominam, że wakacje są po to, by dzieci wyjeżdżały na wypoczynek. Jak otrzymamy odpowiedzi, to będziemy się mogli do tego ustosunkować – komentuje Andrzej Hawranek, szef klubu PO w RMK.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520