HomePOLSKA

Konwencja PO: Schetyna zapowiada koalicję “przeciw PiS”

Konwencja PO: Schetyna zapowiada koalicję “przeciw PiS”

Platforma Obywatelska zapowiada, że jeśli dojdzie do władzy, zlikwiduje urzędy wojewódzkie. Program największej partii opozycyjnej przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi przedstawił na konwencji krajowej PO w Łodzi lider ugrupowania Grzegorz Schetyna. 

Jak przekonywał, urzędy wojewodów należy zlikwidować między innymi dlatego, że obecne uprawnienia wojewodów krzyżują się z uprawnieniami marszałków.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiedział też, że zgodnie z planami jego ugrupowania samorządy będą miały możliwość wpływania na kwotę wolną od podatków. Grzegorz Schetyna mówił też, że jego partia chce zmienić system zarządzania szkołami i zmniejszyć nierówności społeczne pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Zapowiedział, że przed wyborami PO będzie chciała stworzyć wielką koalicję ze wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi.
Według obowiązującego kodeksu wyborczego wybory samorządowe w przyszłym roku powinny odbyć się w ostatnim wolnym dniu przed upływem kadencji rad. To oznacza wybory 11 listopada. Inna data jest możliwa tylko w przypadku nowelizacji kodeksu.
W listopadzie rozpoczną się w Platformie Obywatelskiej wybory wewnętrzne, które mogą doprowadzić do wymiany całego zarządu partii – z wyjątkiem Grzegorza Schetyny. Jego kadencja potrwa do 2020 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./jj

COMMENTS