Konflikt w sprawie obcięcia finansowania Europejskiego Centrum Solidarności: Gliński nie porozumiał się z władzami lokalnymi

Konflikt w sprawie obcięcia finansowania Europejskiego Centrum Solidarności: Gliński nie porozumiał się z władzami lokalnymi

Nie ma porozumienia w sprawie finansowania Europejskiego Centrum Solidarności. W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkali się w tej sprawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin i pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Po spotkaniu Jarosław Sellin powiedział, że poszukiwania rozwiązania kwestii finansowania Centrum będą kontynuowane. “Uważamy wszyscy razem, że to jest bardzo ważna instytucja na mapie polskich instytucji kultury i polskich instytucji zajmujących się polityką historyczną, polityką pamięci. Na pewno będziemy szukać rozwiązań, które spowodują, że będzie mogła ta instytucja spokojnie i stabilnie funkcjonować” – zapewnił.
Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreślała, że propozycje ministerstwa będą analizowane. Przyznała, że są one trudne i twarde. Podkreślała, że musi je przeanalizować wraz z marszałkiem województwa pomorskiego. “Ja bym bardzo nie chciała, żeby instytucja została przejęte przez ministerstwo kultury, tak jak to się stało z Muzeum II Wojny Światowej i na pewno do tego nie dopuścimy” – podkreśliła.
Jarosław Sellin nie powiedział jakie propozycje złożył resort kultury, ale tłumaczył, że dobrze by było, żeby na terenie ESC nie odbywały się “wydarzenia o charakterze partyjno-politycznym”. “Myślę, że tego nie chce ani dyrekcja ECS, ani żaden z organizatorów i myślę, że taki cel jest do osiągnięcia i nikt nie jest zainteresowany tym, żeby budowano jakieś poczucie jednostronności działania tej instytucji” – podkreślił wiceminister kultury .
W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o obcięciu o trzy miliony złotych dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W ostatnich latach ECS otrzymywało dotację podmiotową na poziomie ponad 7 milionów złotych.
Kilka dni temu w Radiu Gdańsk wiceminister Jarosław Sellin tłumaczył, że to nie resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest organem prowadzącym placówkę, a prezydent Gdańska – dlatego zmniejszono dotację z 7 do 4 milionów złotych, czyli do minimalnej kwoty, wynikającej z umowy zawartej sześć lat temu.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0