Komar tygrysi w Polsce! Naukowiec zrobił mu zdjęcie. Czy jest groźny?

Komar tygrysi w Polsce! Naukowiec zrobił mu zdjęcie. Czy jest groźny?

Komar tygrysi pojawił się w Polsce! Ten owad zwany również komarem azjatyckim, został zauważony już w maju w Katowicach przy ul. Grodowej. Dostrzegł go naukowiec, dr Antoni Winiarski, emerytowany pracownik Uniwersytetu Śląskiego.

 

Komar tygrysi, zwany również komarem azjatyckim występuje najliczniej na terenach Azji Południowo-Wschodniej. W Europie pojawił się już w roku 1975 i rokrocznie przesuwa się w głąb starego kontynentu. Czy komar tygrysi dotrze do Polski? Zdaniem dra Antoniego Winiarskiego, emerytowanego pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego, komar tygrysi dotarł do Katowic!

 

– 28 maja 2019 r. sfotografowałem komara tygrysiego w Katowicach przy ul. Grodowej koło garaży i jest to pierwsze udokumentowane stwierdzone obecności tego owada w Polsce – podkreśla dr Winiarski w informacji przesłanej redakcji Dziennika Zachodniego. – Komary tygrysie witały mnie, gdy podjeżdżałem samochodem pod garaż. Zwabiało je ciepło silnika samochodu. Zdjęcie wykonałem aparatem fotograficznym Nikon Coolpix P510 – dodaje.

 

Zwraca uwagę, że duży międzykontynentalny ruch ludności i towarów sprzyja emigracji owadów poza tradycyjny teren ich występowania. Jednym z nich jest właśnie inwazyjny komar tygrysi (Aedes albopictus), który rozprzestrzeniając się wzdłuż szlaków komunikacyjnych przywędrował z południowo-wschodniej Azji do Europy, a pod koniec maja pojawił się w Katowicach.

 

Dr Winiarski, opierając się na danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, wskazuje, że komary tygrysie nie przenoszą malarii. Przenoszą natomiast wiele chorób tropikalnych takich jak denga, czikungunia, gorączka Zachodniego Nilu czy żółta febra.

 

– Dorosłe osobniki są większe, niż znane nam komary brzęczące (Culex pipiens) i mają dłuższe kłujki (ssawki). Ich ciało osiąga długość 10 mm, o 4 mm więcej niż komarów brzęczących. Komary tygrysie łatwo można odróżnić od innych komarów, gdyż mają białe paski na odnóżach i odwłoku – informuje naukowiec.

 

KLM aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0