HomeKultura

Kina na pewno “groźne” do 27 grudnia…

Kina na pewno “groźne” do 27 grudnia…

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że kina w Polsce pozostaną zamknięte na pewno do 27 grudnia. Wiceminister kultury wziął udział w konferencji dotyczącej 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który z powodu pandemii będzie odbywał się online. Festiwal rozpocznie się 8 grudnia.

 

Jarosław Sellin wyjaśniał, że ze względów bezpieczeństwa kina nie mogą zostać otwarte wcześniej. “Skala zakażeń codziennych jest nadal duża i nie sądzę, żeby jakieś obostrzenia które są do 27 grudnia mogły zostać zniesione przed tą datą”. Wiceminister dodał, że jeśli dyscyplina społeczna zostanie utrzymana to od nowego roku sytuacja może być inna i może stopniowo widzowie będą mogli wracać do kin.

 

Wiceminister Sellin podkreślił, że Ministerstwo Kultury od początku pandemii stara się wspierać polskich artystów w tym też filmowców i instytucje kultury. Jarosław Sellin dodał, że na wsparcie kultury w tym roku zostało przeznaczonych 6 miliardów złotych. “To jest bardzo silne wsparcie, jedno z największych w Europie”. Wiceminister dodał, że w parlamencie procedowana jest kolejna tracza branżowa 6.0, dedykowana instytucjom, które musiały być zamknięte w ostatnich miesiącach i jeszcze będą zamknięte przez jakiś czas, również są uwzględnione w tym pakiecie kina.

 

Jarosław Sellin dodał, że dzięki wsparciu finansowemu państwa mimo trudnego roku w Polsce powstało 30 filmów z których 14 zostało zakwalifikowanych do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dzięki wsparciu finansowemu płynącemu nie tylko z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kolejnych latach polskie kino – zdaniem wiceministra Sellina – będzie mogło się nadal rozwijać.

 

Na tegorocznym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wielbiciele polskiego kina będą mogli zobaczyć online w Konkursie Głównym 4 pełnometrażowe debiuty reżyserskie i 6 drugich filmów reżyserów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 tytułów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu “30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR #Banach/i ms/w kj

COMMENTS