HomeKultura

Zbliża się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Zbliża się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Zbliża się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa odbędzie się online i rozpocznie się 8 grudnia.

Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć mówił podczas konferencji prasowej, że przygotowanie tegorocznego Festiwalu było ogromnym wyzwaniem, a jego formuła online nie spełnia idei, jaka temu wydarzeniu zawsze przyświecała. “Nie jestem szczęśliwy z powodu formuły online Festiwalu, którego główną cechą jest klimat, chęć spotkania się, rozmów, bezpośredniego kontaktu. To wszystko powoduje, że wersja wirtualna nie spełnia takich oczekiwań, choćbyśmy nie wiem jak sobie wmawiali”.

 

Dyrektor Kopeć zapewnił, że od razu po ponownym otwarciu kin do wielu miast dotrą filmy pokazywane w ramach konkursów tegorocznego festiwalu – tak, by jak najwięcej osób mogło poznać najnowsze polskie produkcje.

 

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski podkreślał, że zorganizowanie 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest niezwykle ważne dla polskiego kina. “To Festiwal symbol, który po pierwsze odpowiada [na pytanie o to], gdzie jest polska kinematografia, daje możliwość zapoznania się z dorobkiem ostatniego roku. Odwołanie Festiwalu byłoby bardzo złym komunikatem i czymś, co mogłoby przyczynić się do pogorszenia atmosfery czy odebrania motywacji” – mówił Śmigulski.

 

Dyrektor artystyczny Festiwalu Tomasz Kolankiewicz podkreślał, że choć z powodu formuły online dostępność filmów festiwalowych będzie ograniczona, to niezwykle ważne jest, by został zaprezentowany dorobek polskich filmowców z ostatniego roku. “Zależy nam na tym, żeby przyznać nagrody, żeby te filmy wypromować, zapowiedzieć publiczności, na co mogą się szykować, kiedy kina zostaną odmrożone. Z reguły było tak, że część filmów prezentowana w Gdyni jeszcze nie miała swoich premier, a kiedy wchodziła do kin, to już z tymi informacjami – laureat Złotych Lwów, laureat Srebrnych Lwów i tak dalej”. Dyrektor Kolankiewicz dodał, że “niesłychanie istotne jest zachowanie ciągłości tej imprezy, bo to Festiwal, który przez 47 lat od powstania tylko dwukrotnie się nie odbył. To było w stanie wojennym”.

 

Na tegorocznym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Konkursie Głównym znalazło się 14 filmów w tym cztery pełnometrażowe debiuty reżyserskie i sześć drugich filmów reżyserów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 tytułów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu “30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego Polskiego Instytutu Sztuki Fimowej “Produkcja filmowa”.

 

Podczas festiwalu zaplanowano online spotkania z twórcami filmów, koncerty i debaty poświęcone polskiemu kinu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.festiwalgdynia.pl.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Banach/i ms/w hm

COMMENTS