Kąpiel w fontannie? Lepiej tego nie rób…

Kąpiel w fontannie? Lepiej tego nie rób…

Czy można się kąpać w fontannach? Nie róbcie tego. W upały, zwłaszcza w miastach, niektórzy szukają ochłody w miejskich fontannach. Tam też często kąpią się dzieci, a o to, żeby woda trafiła do buzi trudno nie jest. Woda może wyglądać na czystą, jednak pełno w niej bakterii. W fontannach pluskają się także zwierzęta i ptaki. 

Co roku Sanepid ostrzega przed kąpielami w fontannach, a jednak chętnych nie brakuje.

 

Zagrożenie

 

Eksperci z Sanepidu przypominają, że w fontannach kąpią się psy, bezpańskie koty, nawet szczury, które przecież w miastach żyją, a ptaki zażywają ochłody.

 

Fontanna to obiekt zamknięty, wszystko co do niej się dostaje, wszystkie zanieczyszczenia, zostają w obiegu. Nikt też nie sprawdza czystości i jakości wody, jest to element architektury a nie kąpielisko. Możemy tam znaleźć i enterokoki, bakterie e-coli i salmonelli, legionnelle i paciorkowce.

 

Choroby spowodowane kąpielą w fontannach

 

Jest ich wiele, to m.in. wysypki, ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli, schorzenia dróg oddechowych, zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków, grzybice stóp.

 

Gabi Jasińska (aip)

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0