HomePOLSKA

Kancelaria Premiera opublikowała wykaz lotów b. premiera Donalda Tuska

Kancelaria Premiera opublikowała wykaz lotów b. premiera Donalda Tuska

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała wykaz lotów Donalda Tuska z czasu, kiedy sprawował funkcję szefa rządu. Z dokumentu wynika, że jako premier 573 razy latał rządowymi samolotami. 

W minioną środę na stronie Kancelarii Premiera pojawił się też spis lotów szefowej rządu koalicji PO-PSL w latach 2014-2015, Ewy Kopacz. Korzystając z rządowych maszyn jako premier odbyła ona 47 lotów. Pierwsze przeloty miały miejsce w październiku 2014 roku, a ostatnie rok później – w październiku 2015 roku. 41 razy Ewa Kopacz leciała embraerem, pięć razy śmigłowcem Sokół, a raz CASĄ. 22 z 47 lotów były na trasach wyłącznie krajowych. 10 lotów zrealizowano do Brukseli.
Na stronie KPRM opublikowano także wykaz lotów byłej szefowej Rady Ministrów, Beaty Szydło. Wykaz sporządzono na podstawie dokumentów dostępnych w Kancelarii. Wynika z niego, że Beata Szydło od 29 listopada 2015 roku do 10 grudnia 2017 roku164 razy skorzystała z rządowych maszyn. Były to loty samolotami typu Embraer (75) oraz wojskowymi typu CASA (73), jak również śmigłowcami Sokół (16). W jednym przypadku był to lot czarterowy Boeingiem 737- do Ułan Bator w Mongolii.
Najwięcej lotów było realizowanych na trasie z Warszawy do Krakowa i Katowic i z powrotem. Beata Szydło była szefem rządu od 16 listopada 2015 do 11 grudnia 2017 roku.
Potrzeba doprecyzowania przepisów dotyczących korzystania z rządowego transportu powietrznego przez najważniejsze osoby w państwie powstała po tym, jak pod koniec lipca media poinformowały, że były już marszałek Sejmu Marek Kuchciński zabierał członków rodziny na pokład rządowych samolotów. W ramach rekompensaty za 23 loty rządowymi samolotami wpłacił 5 tysięcy złotych na klinikę Budzik i 10 tysięcy złotych na Caritas. Marek Kuchciński oświadczył także, że nie złamał prawa i przeprosił za loty. Poinformował, że raz rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. W ramach rekompensaty za ten lot zadeklarował wpłatę 28 tysięcy złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Warszawska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że prowadzi postępowanie sprawdzające ewentualne nieprawidłowości w związku z lotami Marka Kuchcińskiego.
Marek Kuchciński zrezygnował w funkcji marszałka Sejmu. Zastąpiła go dotychczasowa szefowa MSWiA Elżbieta Witek.
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że dziś mają zostać opublikowane nowe zapisy dotyczące lotów najważniejszych osób w państwie. Jak mówił w TVP Info, rozwiązania jednoznacznie określą, kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z rządowych samolotów. Podkreślił, że przepisy zlikwidują pole do nadużyć w tym zakresie. Rządowym projektem zajmie się Sejm na najbliższym posiedzeniu – 30 sierpnia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/KPRM/wcześn./hm/k

COMMENTS