HomePOLSKA

PiS przedstawiło pełne listy wyborcze. Jakieś niespodzianki…?

PiS przedstawiło pełne listy wyborcze. Jakieś niespodzianki…?

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło pełny skład list wyborczych do Sejmu i Senatu. Łącznie jest to ponad 900 kandydatów na posłów i 100 kandydatów na senatorów. Wśród liderów list do Sejmu, których w połowie lipca ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński, nastąpiła jedna zmiana – w Koszalinie “jedynką” został były europoseł partii Czesł aw Hoc, a na “dwójkę” został przesunięty minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. 


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na listach znalazła się większość z obecnych parlamentarzystów partii rządzącej. Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego PiS mówi, że najliczniejszą grupą wśród kandydatów są samorządowcy, którzy stanowią 60 proc. wszystkich nazwisk. Sobolewski poinformował, że oprócz przedstawicieli PiS na listach znaleźli się również członkowie Solidarnej Polski, Porozumienia Jarosława Gowina, byli parlamentarzyści Kukiz’15, Solidarności czy PSL Piast. Wśród kandydatów znaleźli się również przedstawiciele organizacji społecznych czy pozarządowych. 
W połowie lipca PiS przedstawiło 41 liderów list do Sejmu. “Jedynką” w Warszawie jest prezes partii Jarosław Kaczyński, a w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Listę w Łodzi otwiera wicepremier Piotr Gliński, a w Rzeszowie szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski. Dziś poznaliśmy kandydatów z niższych miejsc na listach. 
W Legnicy na drugim miejscu na liście znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W Krakowie “dwójką” jest szef klubu PiS Ryszard Terlecki, a “trójką” minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W okręgu podwarszawskim “dwójką” jest rzecznik prasowa PiS Anita Czerwińska, a w Radomiu jej zastępca Radosław Fogiel. Kacper Płażyński, kandydat PiS-u w wyborach na prezydenta Gdańska znalazł się na drugim miejscu na liście partii w tym mieście. Z Gdyni będzie kandydował rzecznik rządu Piotr Muller, a z Torunia szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Na listach PiS znalazło się również kilku byłych posłów Kukiz’15, m.in. Tomasz Rzymkowski czy Elżbieta Zielińska. 
Wśród kandydatów do Senatu jest 54 obecnych senatorów PiS. Są to m.in. marszałek izby Stanisław Karczewski czy senator Jan Maria Jackowski. W najbliższych wyborach kandydatami PiS Senatu będą także m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz ojciec premiera Kornel Morawiecki. 
Krzysztof Sobolewski powiedział, że PiS liczy w tych wyborach na uzyskanie samodzielnej większości w Sejmie i Senacie. 

IAR/M.Fabisiak/kj

COMMENTS