24.6 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Kalifornijskie Zgromadzenie debatuje. To może oznaczać koniec dla franczyzy w Złotym Stanie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kalifornijska legislatura pracuje nad przepisami, które mogą sprawić, że wielkie korporacje franczyzowe wezmą odpowiedzialność za to, jak ich franczyzobiorcy traktują swoich pracowników. Ustawa w teorii ma ukrócić szereg nieetycznych praktyk, stosowanych wobec pracowników przez franczyzobiorców, od których franczyzodawcy umywają ręce. Krytycy ustawy twierdzą, że nowe przepisy mogą całkowicie podważyć sens tego modelu biznesowego.

W kalifornijskiej legislaturze przedstawiono projekt ustawy, która nałożyłaby na wszystkie korporacje działające w modelu franczyzowym odpowiedzialność za pracowników, zatrudnianych przez franczyzobiorców. W całych Stanach Zjednoczonych franczyzowe sieci fast-food zatrudniają ok. 3,3 mln pracowników. Korporacje, udzielające licencji czerpią zysk z opłat franczyzowych, jednocześnie nie biorąc odpowiedzialności za to, co dzieje się w lokalach sygnujących się ich marką.

Taki stan rzeczy może zmienić ustawa Assembly Bill 1228 sponsorowana przez Członka Zgromadzenia Chrisa Holdena – byłego właściciela franczyzy Subway.

„Słyszeliśmy o doświadczeniach pracowników fast-foodów związane z kradzieżą płac, przemocą w pracy, molestowaniem seksualnym, napaściami, odmową chorobowego, wysoką temperaturą w pracy, złymi praktykami bezpieczeństwa w miejscu pracy i odwetem za zabieranie głosu” – powiedział w kwietniu Holden przed Komisją Pracy i Zatrudnienia Zgromadzenia.

Zgodnie z projektem przepisów, franczyzobiorcy mieliby 30 dni na likwidację naruszeń prawa pracy, zanim jakiekolwiek działania regulacyjne lub prawne zostaną podjęte przeciwko właścicielem firmy. Holden argumentuje, iż ustawa sprawi, że korporacje udzielą wsparcia finansowego swoich franczyzobiorcom, aby mogli prowadzić biznes zgodnie z kalifornijskim prawem oraz respektować prawa pracownicze.

Inne zdanie mają krytycy ustawy – lobby składające się z korporacji oraz franczyzobiorców, którzy obawiają się, że proponowane prawo zabije franczyzę. Do lobbystów dołączyła ostatnio Kalifornijska Izba Handlowa. Walczący z AB 1228 argumentują, iż właściciele lokali – tacy jak Marisol Sanchez, franczyzobiorca McDonald’s w drugim pokoleniu – zostaną sprowadzeni przez korporacje do roli managerów, a ostatecznie porzucą model franczyzowy.

Red. JŁ

(Źródło: laist.com)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520