HomePOLSKA

Kaczyński zagroził posłom utratą wszystkich stanowisk w partii i Sejmie. Terlecki grozi wcześniejszymi wyborami

Kaczyński zagroził posłom utratą wszystkich stanowisk w partii i Sejmie. Terlecki grozi wcześniejszymi wyborami

Jarosław Kaczyński uznał, że negocjacje w sprawie rekonstrukcji rządu nie mają sensu w obliczu różnic stanowisk między koalicjantami – przekazał dziennikarzom szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Rozmowy te zostały zawieszone. Dodał, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia z koalicjantami Prawa i Sprawiedliwości, możliwe są przyspieszone wybory. W czwartek po godz.. 16:30 w Sejmie odbyło się zebranie posłów Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie było poświęcone kwestii dyscypliny w głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zagroził posłom, którzy zagłosują przeciw tej ustawie utratą wszystkich stanowisk w partii i Sejmie.

 

W czwartek  w Sejmie z inicjatywy Jarosława Kaczyńskiego odbyło się spotkanie posłów PiS. W rozmowach nie brali udziału posłowie Solidarnej Polski i Porozumienia.

Po spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała dziennikarzy, że temat spotkania był tylko jeden: dyscyplina w głosowaniu nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Dodała, że głos zabierała tylko jedna osoba: prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podkreślił, że podczas spotkania prezes PiS Jarosław Kaczyński zagroził posłom, którzy zagłosują przeciw tej ustawie, zawieszeniem członkostwa w partii oraz utratą wszystkich stanowisk w Sejmie i w okręgach.

17.09.2020 WARSZAWA      FOT. ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS

Wicemarszałek Terlecki przekazał też stanowisko prezesa PiS w sprawie negocjacji ws. rekonstrukcji rządu. Jarosław Kaczyński poinformował na spotkaniu, że negocjacje te zostały zawieszone. “Nie mają one sensu, skoro dotychczasowi koalicjanci występują z innym programem, z innymi wskazaniami niż cały klub” – tak stanowisko lidera PiS relacjonował w czasie spotkania z dziennikarzami Ryszard Terlecki.

Zapowiedział, że w obliczu sprzeciwu części posłów klubu wobec ustawy o wyłączeniu odpowiedzialność urzędników za decyzje podjęte w celu przeciwdziałania epidemii, projekt ten zostanie wycofany.

– Powrót do rozmów jest możliwy, jeśli koalicjanci poskromią oczekiwania i zaakceptują decyzje kierownictwa PiS. Jeśli sytuacja nas do tego zmusi, to rekonstrukcja nastąpi bez uzgodnienia z naszymi sojusznikami – przekazał szef klubu PiS.

Terlecki wykluczył możliwość powstania rządu mniejszościowego. – Jeśli nastąpi taka sytuacja, pójdziemy na wybory – zapowiedział wicemarszałek Sejmu.

Słowa Terleckiego skomentował Jarosław Gowin, lider Porozumienia. – Zachowujemy spokój. Nie sądzę, żeby przyspieszone wybory w Polsce były potrzebne – mówił w Sejmie. Dodał, że Porozumienie jest przeciwne zakazowi uboju rytualnego, co jest częścią tzw. Piątki dla zwierząt.

Posłowie Solidarnej Polski Janusz Kowalski i Jacek Ozdoba podczas spotkania z dziennikarzami podkreślali, że różnice stanowisk w obozie Zjednoczonej Prawicy są rzeczą normalną, wykluczyli rozpad koalicji rządowej. Powtórzyli, że politycy SP zagłosują przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i przeciw przepisowi o wykluczeniu odpowiedzialności urzędników za decyzję podjęte w czasie pandemii.

W obozie Zjednoczonej Prawicy trwają spory o rekonstrukcje rządu. PiS chce zostawić koalicjantom po jednym ministerstwie. Obecnie Solidarna Polska i Porozumienie mają po dwóch ministrów.

Kontrowersje między koalicjantami wywołują też dwa projekty ustaw.

W środę wieczorem 35 członków klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski, zagłosowali za odrzuceniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tymczasem inicjatywa tzw. Piątki dla zwierząt ma pełne poparcie Jarosława Kaczyńskiego. Zakłada ona m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierzą na futra, ograniczenie uboju rytualnego, zakaz trzymania psów na łańcuchu. Za skierowaniem nowelizacji do komisji rolnictwa zagłosowała jednak większość posłów, w tym część parlamentarzyści PiS oraz Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Solidarna Polska, której posłowie wchodzą w skład klubu PiS, zapowiada głosowanie przeciwko ustawie o wyłączeniu odpowiedzialność urzędników za decyzje podjęte w celu przeciwdziałania epidemii. Politycy SP uważają, że nie można wykluczać ścigania przestępstw, nawet w czasie pandemii. Podobnie jak opozycja, która mówi o ustawie “Bezkarność Plus”.

Red. Maciej Badowski PolskaPress AIP

COMMENTS