To już pewne: Literacka Nagroda Nobla zawieszona

To już pewne: Literacka Nagroda Nobla zawieszona

Członkowie Królewskiej Akademii Szwedzkiej podjęli decyzję o odroczeniu przyznania tegorocznej literackiej Nagrody Nobla. Informację przekazano dziś mediom w formie informacji prasowej.
Zwycięzca nie zostanie ogłoszony jesienią, jak to zwykle robiono. Zamiast tego dwóch zwycięzców zostanie ogłoszonych w 2019 roku. Decyzja jest pokłosiem trwającego od listopada 2017 roku skandalu, który wstrząsnął Akademią. 18 kobiet oskarżyło Jean-Claude’a Arnaulta, męża jednej z członkiń Akademii Katariny Frostenson, o molestowanie seksualne. Mężczyzna miał być też źródłem kilku medialnych przecieków dotyczących noblowskich laureatów.
Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana za stworzenie dzieła “wyróżniającego się w kategoriach duchowych”. W wyborze laureata uczestniczą nie tylko członkowie Akademii, ale również grupa specjalistów spoza niej, m.in. profesorowie uniwersyteccy, znawcy literatury różnych krajów. Obrady Akademii są tajne i mogą być udostępniane jedynie do celów naukowych po upływie 50 lat. Kandydatów zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, Pen Clubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii. Laureat był dotąd zwyczajowo wybierany we wrześniu, a jego nazwisko ogłaszane było w październiku.

IAR/vey/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0