HomePOLSKA

Jackowski: Związki partnerskie? Nowoczesna chce pokazać, że jest bardziej liberalna od PO

Jackowski: Związki partnerskie? Nowoczesna chce pokazać, że jest bardziej liberalna od PO

Projekt Nowoczesnej o związku partnerskim nie uzyska poparcia PiS. 
Posłowie Nowoczesnej złożyli dzisiaj w Sejmie dwa projekty dotyczące związku partnerskiego – przepisy wprowadzające i sam projekt. Daje on parom różnopłciowym i jednopłciowym między innymi prawo do ustanowienia wspólnoty majątkowej w drodze umowy, prawo do dziedziczenia po sobie, do wspólnego rozliczania się z fiskusem, otrzymywania zasiłku opiekuńczego, do informacji medycznej o stanie zdrowia partnera, czy do odmowy składania zeznań przeciwko partnerowi. Projekt dopuszcza też możliwość przysposobienia biologicznego dziecka partnera przez drugiego partnera oraz prawo do przyjęcia po sobie nazwiska.
Senator Jan Maria Jackowski powiedział, że obowiązująca obecnie konstytucja definiuje co jest małżeństwem i na przykład ulgi podatkowe, są konsekwencją tej definicji. Jego zdaniem, zmiany proponowane przez Nowoczesną wymagałyby weryfikacji konstytucji, a to jest “zupełnie inny temat”. Senator PiS przypomniał, że podobne projekty nie zostały uchwalone także w poprzedniej kadencji, kiedy rządziła koalicja PO-PSL. Według Jana Marii Jackowskiego Nowoczesna traktuje swoją inicjatywę czysto instrumentalnie, “żeby pokazać, że jest bardziej liberalna od Platformy Obywatelskiej, a więc robi to w celach politycznych”.
Przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer podkreśliła podczas konferencji w Sejmie, że złożenie projektu ustawy o związku partnerskim to spełnienie zobowiązania z kampanii wyborczej w 2015 roku.

IAR/I. Szczęsna/to/

COMMENTS