Izba Gmin za przełożeniem brexitu. Co na to kraje unijne?

Izba Gmin za przełożeniem brexitu. Co na to kraje unijne?

Izba Gmin za przełożeniem brexitu. Brytyjscy posłowie poparli uchwałę, która wzywa rząd do poproszenia Unii Europejskiej o odroczenie rozstania. Wcześniej premier Theresa May deklarowała, że spełni wolę parlamentu. Za tym rozwiązaniem głosowało 412 posłów, przeciw – 202.

Brexit ma nastąpić w nocy z 29 na 30 marca. Każde jego ewentualne opóźnienie musi zostać zaakceptowane przez Unię Europejską.
W Zjednoczonym Królestwie trwa impas polityczny, bo premier nie jest w stanie przekonać posłów do zaakceptowania wynegocjowanej przez siebie umowy regulującej warunki rozstania z Unią. Projekt przyjętej uchwały mówi o dwóch wariantach opóźnienia: technicznym i długotrwałym. Wszystko zależy od tego, czy impas uda się przełamać, a posłowie w końcu zaakceptują porozumienie. W pierwszym wariancie byłoby to opóźnienie trwające około trzech miesięcy, potrzebne do załatwienia ostatnich formalności.
W drugim, jak ostrzegała premier, zwłoka może potrwać “o wiele dłużej”.

***

Rzecznik Komisji Europejskiej przypomniał, że do przedłużenia terminu brexitu potrzebna jest jednomyślna zgoda 27 krajów. Margaritis Schinas skomentował w ten sposób decyzję brytyjskich posłów dotyczącą opóźnienia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Zapowiedział, że przywódcy 27-mki rozważą wniosek Londynu, uwzględniając przede wszystkim konieczność zapewnienia funkcjonowania unijnych instytucji. Unijne kraje wezmą taż pod uwagę powód ewentualnego opóźnienia brexitu oraz to, jak długie miałoby być.

 

***

 

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański uważa, że przesunięcie daty brexitu może być pomocne. Skomentował w ten sposób decyzję brytyjskich posłów, którzy opowiedzieli się za przełożeniem planowanego na 29 marca wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Teraz rząd w Londynie zwróci z taką prośbą do 27-mki.

“Polska konstruktywnie przeanalizuje brytyjski wniosek o przesunięcie daty brexitu wraz z jego uzasadnieniem” – napisał wiceszef MSZ w krótkim oświadczeniu przesłanym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej.

Wiceminister podkreślił, że bezumowny, chaotyczny brexit zatruje relacje polityczne Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. “Dlatego jestem przekonany, że wszyscy – w Brukseli i w Londynie – powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by tego szkodliwego scenariusza uniknąć. Przesunięcie daty brexitu może być tu pomocne” – ocenił wiceminister Konrad Szymański. Dodał, że brexit bez umowy oznacza straty dla gospodarki brytyjskiej, ale jest też szkodliwy dla interesów gospodarczych Unii Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mg/dabr
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dabr
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0