11.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Izba Gmin za przełożeniem brexitu. Co na to kraje unijne?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Izba Gmin za przełożeniem brexitu. Brytyjscy posłowie poparli uchwałę, która wzywa rząd do poproszenia Unii Europejskiej o odroczenie rozstania. Wcześniej premier Theresa May deklarowała, że spełni wolę parlamentu. Za tym rozwiązaniem głosowało 412 posłów, przeciw – 202.

Brexit ma nastąpić w nocy z 29 na 30 marca. Każde jego ewentualne opóźnienie musi zostać zaakceptowane przez Unię Europejską.
W Zjednoczonym Królestwie trwa impas polityczny, bo premier nie jest w stanie przekonać posłów do zaakceptowania wynegocjowanej przez siebie umowy regulującej warunki rozstania z Unią. Projekt przyjętej uchwały mówi o dwóch wariantach opóźnienia: technicznym i długotrwałym. Wszystko zależy od tego, czy impas uda się przełamać, a posłowie w końcu zaakceptują porozumienie. W pierwszym wariancie byłoby to opóźnienie trwające około trzech miesięcy, potrzebne do załatwienia ostatnich formalności.
W drugim, jak ostrzegała premier, zwłoka może potrwać „o wiele dłużej”.

***

Rzecznik Komisji Europejskiej przypomniał, że do przedłużenia terminu brexitu potrzebna jest jednomyślna zgoda 27 krajów. Margaritis Schinas skomentował w ten sposób decyzję brytyjskich posłów dotyczącą opóźnienia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Zapowiedział, że przywódcy 27-mki rozważą wniosek Londynu, uwzględniając przede wszystkim konieczność zapewnienia funkcjonowania unijnych instytucji. Unijne kraje wezmą taż pod uwagę powód ewentualnego opóźnienia brexitu oraz to, jak długie miałoby być.

 

***

 

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański uważa, że przesunięcie daty brexitu może być pomocne. Skomentował w ten sposób decyzję brytyjskich posłów, którzy opowiedzieli się za przełożeniem planowanego na 29 marca wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Teraz rząd w Londynie zwróci z taką prośbą do 27-mki.

„Polska konstruktywnie przeanalizuje brytyjski wniosek o przesunięcie daty brexitu wraz z jego uzasadnieniem” – napisał wiceszef MSZ w krótkim oświadczeniu przesłanym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej.

Wiceminister podkreślił, że bezumowny, chaotyczny brexit zatruje relacje polityczne Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. „Dlatego jestem przekonany, że wszyscy – w Brukseli i w Londynie – powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by tego szkodliwego scenariusza uniknąć. Przesunięcie daty brexitu może być tu pomocne” – ocenił wiceminister Konrad Szymański. Dodał, że brexit bez umowy oznacza straty dla gospodarki brytyjskiej, ale jest też szkodliwy dla interesów gospodarczych Unii Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mg/dabr
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dabr
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520