HomeŚwiat

Francja: Początek badania czarnych skrzynek etiopskiego boeinga

Francja: Początek badania czarnych skrzynek etiopskiego boeinga

W siedzibie francuskiej agencji bezpieczeństwa lotniczego BEA w Paryżu rozpocznie się jutro (15 marca) analiza zawartości czarnych skrzynek boeinga Etiopskich Linii Lotniczych, który rozbił się w niedzielę pod Addis-Abebą. W katastrofie zginęło 157 osób, a tym dwóch Polaków.

Agencja BEA jest jedną z najbardziej profesjonalnych instytucji na świecie zajmujących się badaniem przyczyn wypadków lotniczych. Śledztwem w sprawie niedzielnej katastrofy kierują przedstawiciele władz Etiopii.
W związku z katastrofą, w której zginęło 149 pasażerów z 35 krajów i 8 członków załogi, wiele linii lotniczych, w tym LOT, uziemiło swoje Boeingi 737 MAX.
Firma Boeing zapewnia, że samoloty tego typu są bezpieczne. “Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zrozumieć przyczyny wypadków i wprowadzić ulepszenia, które zagwarantują, że to się nie powtórzy” – brzmi fragment komunikatu producenta.
Niedzielna katastrofa samolotu Etiopskich Linii Lotniczych była drugim w krótkim czasie wypadkiem z udziałem Boeinga 737 MAX. Pod koniec października zeszłego roku taka sama maszyna rozbiła się w Indonezji. Zginęło 189 osób. Wątpliwości dotyczą oprogramowania, które umożliwia kontrolę stabilizacji lotu.

IAR/AFP/wcześn./dabr

COMMENTS