HomeŚwiat

Holandia oskarża Turcję w sprawie deportowania zamachowca

Holandia oskarża Turcję w sprawie deportowania zamachowca

Holenderskie władze obwiniają Turcję o niedochowanie procedur w sprawie deportowania jednego z podejrzewanych o przeprowadzenie zamachów w Brukseli.
Chodzi o Brahima El Bakraouiego, który został w połowie lipca zeszłego roku odesłany samolotem ze Stambułu do Amsterdamu. Jak powiedział minister sprawiedliwości Ard van der Steur, holenderskie władze nie zdawały sobie sprawy, że deportowany jest podejrzewanym o groźne przestępstwa. “Osoba ta nigdzie nie figurowała, a tureckie władze nie podały powodu deportacji” – dodał Holender.
Turecki prezydent Recep Erdogan twierdził z kolei wczoraj, że jego służby ostrzegały przed mężczyzną kontrwywiady Belgii i Holandii. Podkreślał, że ostrzeżenia zostały zignorowane. “Mimo naszych ostrzeżeń, że ta osoba jest zagranicznym bojownikiem, Belgia nie znalazła jego powiązań z terroryzmem. Zgodnie z jego życzeniem, deportowaliśmy go do Holandii i także poinformowaliśmy o wszystkim władze tego kraju” – mówił Erdogan.
W wyniku zamachu, który przeprowadzono we wtorek rano zginęło 31 osób, a 300 zostało rannych, z których 61 jest w stanie krytycznym.

IAR/Reuter/wcz./vey/nyg

COMMENTS