HomeKultura

Barwna podróż śladami słowiańskich pisanek w Państwowym Muzeum Etnograficznymm

Barwna podróż śladami słowiańskich pisanek w Państwowym Muzeum Etnograficznymm

Państwowe Muzeum Etnograficznym w Warszawie zabiera nas w barwną podróż śladami słowiańskich pisanek. Na niewielkiej wystawie prezentuje zdobione jaja miedzy innymi z Polski, Bułgarii, Czech i Słowacji.
Małgorzata Kunecka z Muzeum tłumaczy, że tradycje zdobienia pisanek w krajach słowiańskich są podobne. Te podobieństwa dotyczą przede wszystkim symboliki i obrzędowości, ale także technik zdobienia i ornamentów, które na nich się znajdują. Większość jaj jest dekorowana woskiem, chociaż są też pisanki zdobione innymi sposobami.
Polskie pisanki wyróżniają się na wystawie swoją różnorodnością. Podziwiać można m.in. łowickie oklejanki, jajka kurpiowskie owinięte rdzeniem wyjętym z łodygi sitowia czy kraszanki ze Śląska Opolskiego
Małgorzata Kunecka zwraca uwagę na jaja ze Słowacji, które są zdobione nietypowymi metodami. Niektóre z nich są okuwane metalowymi ozdobami np. w formie krzyża. Inne mają wywiercone dziurki, które tworzą ażurowy wzór.
Ekspozycja w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie została przygotowana przez Bułgarski Instytut Kultury. Można ją oglądać do 3 kwietnia.

IAR)/Monika Gosławska/dabr

COMMENTS