HomeŚwiatPILNE

Gwałtownie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Hiszpanii, gdzie łączna liczba zgonów przekroczyła zgony w Chinach

Gwałtownie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Hiszpanii, gdzie łączna liczba zgonów przekroczyła zgony w Chinach

Gwałtownie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Hiszpanii. Miejscowe ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 738 osób. Tym samym liczba ofiar w tym kraju wynosi 3434 i jest wyższa niż w Chinach, gdzie pojawił się pierwszy przypadek koronawirusa. Dane przekazane przez ministerstwo zdrowia w Madrycie pokazują również, że każdego dnia w Hiszpanii umiera więcej osób niż dnia poprzedniego.

Najgorsza sytuacja jest w tej chwili we Włoszech, gdzie z powodu COVID-19 zmarło ponad 6800 osób. Liczba ofiar koronawirusa na całym świecie przekroczyła 19,5 tysiąca, a ponad 435 tysięcy to osoby zakażone. Takie informacje podaje amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa, który monitoruje rozwój pandemii. 111 tysięcy osób udało się wyleczyć.

Najgorsza sytuacja jest teraz w Europie. We Francji liczba ofiar to 1100, a w Wielkiej Brytanii 422. Brytyjski sekretarz zdrowia Matt Hancock apeluje do chętnych, by pomogli przeżywającej coraz większe trudności służbie zdrowia. “Poszukujemy ćwierć miliona wolontariuszy, ludzi o dobrym stanie zdrowia, którzy pomogą służbie zdrowia w zakupie i dostarczeniu leków i we wsparciu tych, którzy tego potrzebują” – apelował polityk. Przeprowadzone u księcia Karola testy na obecność koronawirusa dały pozytywny wynik. Pałac Buckingham poinformował, że 71-letni następca tronu czuje się dobrze.

W Holandii zmarło dotąd 276 osób, w Belgii 178, w Niemczech 172, w Szwajcarii 145, w Austrii 19, w Rumunii 13 osób.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że w najbliższych godzinach to Stany Zjednoczone mogą stać się epicentrum pandemii. Zarówno w poniedziałek i we wtorek zmarło tam ponad 100 osób, a liczba ofiar przekroczyła 700. Najgorsza sytuacja jest w Nowym Jorku. Biały Dom i Senat zgodziły się właśnie na rekordowo wysoki pakiet pomocowy dla przedsiębiorstw i dla pojedynczych Amerykanów. Pakiet jest wart 2 biliony dolarów.

W liczących ponad miliard mieszkańców Indiach obowiązuje zakaz wychodzenia z domów. Szacuje się, że podobne zakazy zostały nałożone już na jedną czwartą ludzkości na świecie.

Władze Meksyku czasowo zawiesiły rozpatrywanie wniosków azylowych. Izrael chce z kolei wprowadzić jeszcze ostrzejsze niż dotąd restrykcje. W kraju tym zmarła właśnie piąta ofiara koronawirusa.
Wczoraj Międzynarodowy Komitet Olimpijski wspólnie z japońskimi władzami zdecydował się przenieść planowane na lipiec i sierpień igrzyska w Tokio na przyszły rok.

Systematycznie poprawia się natomiast sytuacja w Chinach, gdzie po raz pierwszy wykryto koronawirusa Sars-CoV-2. W prowincji Hubei zniesiono zakaz wyjazdów, a w kraju nie stwierdzono żadnych nowych przypadków lokalnego zakażenia patogenem.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/BBC/WHO/wcześn./w pbp

COMMENTS