HomeCiekawostki

Greta Thunberg człowiekiem roku 2019 tygodnika “Time”. 16-letnia aktywistka ekologiczna wyróżniona prestiżową nagrodą

Greta Thunberg człowiekiem roku 2019 tygodnika “Time”. 16-letnia aktywistka ekologiczna wyróżniona prestiżową nagrodą

Greta Thunberg, szwedzka aktywistka ekologiczna została wyróżniona nagrodą człowieka roku, przyznawaną przez amerykański tygodnik “Time”. W przeszłości ten tytuł zdobywali m.in. papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Mahatma Gandhi oraz wielu prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Greta Thunberg 3 stycznia 2020 roku skończy 17 lat. W upływającym roku stała się sławną na cały świat aktywistką ekologiczną. Zasłynęła m.in. przemówieniami, w których oskarżała przywódców największych państw na świecie o to, że zbyt małą wagę przykładają do kwestii zmian klimatycznych. Szczególnie głośno było o jej wypowiedziach dot. Donalda Trumpa.

 

– Jesteśmy na początku masowego wymierania, a wszystko, o czym możecie mówić, to pieniądze i bajki o wiecznym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie? Zawodzicie nas! – grzmiała we wrześniu podczas Szczytu Klimatycznego ONZ. To wtedy popularność zdobyły jej słowa: “How dare you?!”.

 

W środę poinformowano, że to właśnie Greta Thunberg została człowiekiem roku 2019 tygodnika “Time”. Nagroda jest od 1927 roku przyznawana człowiekowi, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie – w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu.

 

W przeszłości tytułem człowiek roku nagradzano m.in. Polaków – papieża Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsę. Na okładce tygodnika pojawili się także prezydenci Stanów Zjednoczonych, m.in. George Bush senior i junior, Bill Clinton, czy Barack Obama. Oprócz tego tytuł przyznano też Adolfowi Hilterowi i Józefowi Stalinowi.

 

aip

COMMENTS