13.9 C
Chicago
wtorek, 28 maja, 2024

Frankowicze o prezydenckim projekcie ws. kredytobiorców

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Chodzi między innymi tych, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy na przykład w szwajcarskich frankach.

Prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Arkadiusz Szcześniak chwalił część zmian, ale zaznaczył, że nie zmieniają one sytuacji kredytobiorców. Przypomniał, że poprzednia propozycja prezydenta zaprezentowana rok temu wciąż nie została uchwalona. Jego zdaniem prezydent ponownie daje instytucjom finansowym czas na dobrowolne przewalutowanie, mimo iż rok temu dał im 12 miesięcy na rozwiązanie problemu.
Rozmówca IAR zwrócił też uwagę na proponowane zmiany w działalności Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Arkadiusz Szcześniak chwali rozwiązania, które sprawią, że z Funduszu będzie mogło skorzystać więcej osób.
Propozycje Pałacu Prezydenckiego chwalą Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Sektor bankowy analizuje propozycje administracji prezydenta Dudy.
Prezydent zaproponował między innymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, a także wprowadzenie możliwości odwołania w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank.
Dodatkowo zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1500 na 2000 złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań, szczególnie w sytuacji gdy dana osoba regularnie spłaca raty.
Według zapisów projektu wprowadzone zostaną również inne narzędzia wspierania kredytobiorców. Chodzi o możliwość otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości. Jej wysokość może wynieść do 72 tysięcy złotych, natomiast zasady spłaty będą podobne do tych, które obowiązują przy wsparciu w spłacaniu rat.
Banki, które zdecydują się restrukturyzować, czyli „odwalutować” kredyty odnoszone do walut obcych będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed restrukturyzacją i po niej. Źródłem finansowania wsparcia będzie, działający w ramach Funduszu Wsparcia, Fundusz Restrukturyzacyjny.
W komunikacie pałacu odkreślono, że regulacje w jednakowym stopniu dostępne będą dla osób mających kredyty w złotym jak i walutach obcych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Karol Tokarczyk / wcześniejsze/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520