13.9 C
Chicago
wtorek, 28 maja, 2024

NBP i KNF o prezydenckiej propozycji pomocy frankowiczom

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego z zadowoleniem przyjęły prezydencki projekt zmian w ustawie o wsparciu frankowiczów. 

Projekt, który wpłynął dziś do Sejmu przewiduje między innymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego pozwalającego złożyć wniosek o wsparcie, a także wprowadzenie możliwości odwołania w przypadku negatywnego rozpatrzenia przez bank. Zakłada również zwiększenie możliwego comiesięcznego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz wydłużenie okresu jego przydzielania i – bezprocentowej – spłaty.
Projekt skierowany jest do tych, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji w wyniku zaciągnięcia kredytu hipotecznego na przykład w szwajcarskich frankach.
Narodowy Bank Polski zwraca uwagę, że dotychczasowe regulacje były zbyt restrykcyjne i objęły zbyt wąską grupę potrzebujących. Zdaniem NBP zmiany przepisów pozwolą na większe wykorzystanie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz ułatwią restrukturyzacje zaciągniętych pożyczek. Nowe regulacje pozwolą chronić „stabilność finansową i ułatwią wypracowanie rozwiązań indywidualnych, dopasowanych do sytuacji i możliwości finansowych poszczególnych kredytobiorców” – zauważa NBP
Również zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego ułatwienia w dobrowolnym przewalutowaniu kredytów pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. „Projekt stanowi rozsądny kompromis pomiędzy realizacją celu społecznego, jakim jest udzielenie pomocy kredytobiorcom, a uniknięciem zagrożenia dla stabilności sektora bankowego obciążonego kosztami tego wsparcia” – czytamy w komunikacie KNF

IAR/nbp.pl//knf.gov.pl/mt/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520