-1.2 C
Chicago
poniedziałek, 1 marca, 2021

Francja zrewiduje współpracę z Polską w dziedzinie obronności

Popularne

Paryż zrewiduje współpracę z Warszawą w dziedzinie obronności – informuje agencja Reutera, powołując się na źródło „zbliżone do sprawy”.

Podkreślono, że Francja, jako udziałowiec firmy Airbus Helicopters, będzie naciskać na innych udziałowców, aby także zrewidowali swoje inwestycje w Polsce. „Unieważnienie kontraktu na zakup śmigłowców wielozadaniowych skłania nas do sprawdzenia, jaka współpraca może być utrzymana, a jaka niestety nie może” – podkreśliło źródło. Dodało, że odwołanie przez stronę polską kontraktu na śmigłowce Caracal „głęboko wstrząsnęło francusko-polskimi stosunkami dyplomatycznymi”.
W tym tygodniu polski rząd zrezygnował z zakupu 50 śmigłowców Caracal, produkowanych przez firmę Airbus Helicopters. Wartość kontraktu miała wynosił 13,5 miliarda złotych. Jak wyjaśniono,” kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego”.
Prezydent Hollande, który w przyszłym tygodniu miał przylecieć do Polski na międzyrządowe konsultacje, odwołał dziś wizytę. Według źródeł zbliżonych do Pałacu Elizejskiego, ma to być wyraz protestu wobec zerwania przez Polskę kontraktu z firmą Airbus. Według francuskiego ministerstwa obrony, krok władz w Warszawie jest niezrozumiały ani ze względów politycznych ani finansowo-wojskowych.

TS/ (IAR)/rtrs

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane