HomeŚwiat

Francja: zniesienie sanitarnego stanu wyjątkowego.Włochy: Stan wyjątkowy może być przedłużony o końca roku

Francja: zniesienie sanitarnego stanu wyjątkowego.Włochy: Stan wyjątkowy może być przedłużony o końca roku

Francja dzień wcześniej niż to zapowiedziano zniosła sanitarny stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią. Nie oznacza to, że władze zrezygnowały z możliwości wprowadzenia nadzwyczajnych środków w przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Na terytorium całej Francji zniesiona jest kwarantanna. Można się swobodnie poruszać po całym kraju, chociaż w przypadku pojawienia się nowych ognisk koronawirusa władze mogą wprowadzić lokalne ograniczenia. W dalszym ciągu zamknięte są dyskoteki i obowiązuje noszenie maseczek w środkach transportu publicznego. Otwarte są stadiony, ale tylko do 5 tysięcy widzów na trybunach.

Naczelny Inspektor Zdrowia Jerome Salomon ostrzega, że należy się stosownie przygotować na drugą falę epidemii. We Francji metropolitalnej koronawirus powoli, ale systematycznie przestaje się rozprzestrzeniać.

Sytuacja nie poprawia się na francuskich terytoriach zamorskich, na Majocie, a przede wszystkim w graniczącej z Brazylią Gujanie.

W całym kraju w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło niemal 30 tysięcy osób, a ponad sto dziesięć tysięcy było leczonych w szpitalach.

 

*

Istnieją realne przesłanki, by stan wyjątkowy związany z epidemią koronawirusa przedłużyć do końca roku – powiedział premier Giuseppe Conte. Dodaje, że wbrew medialnym informacjom, decyzja jeszcze nie została podjęta, ale wszystko zmierza w tym kierunku. Obowiązujący stan wyjątkowy kończy się 31 lipca.

Stan wyjątkowy – jak argumentuje premier – służy utrzymaniu pod kontrolą koronawirusa. We Włoszech wprowadzono go 31 stycznia. Pierwotnie na 6 miesięcy. Umożliwiło to m.in. szybkie wprowadzenie pracy zdalnej. Ta byłaby utrzymana w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego.

Przewidziany włoskim prawem stan wyjątkowy, jest ogłaszany przez rząd w przypadku bezpośredniego zagrożenia, wobec którego staje naród. Niektóre podstawowe swobody mogą być wtedy ograniczone, tak jak na początku rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Ogłoszenie stanu wyjątkowego we Włoszech, oprócz szczególnych sytuacji zdrowotnych, może być wprowadzone także w przypadku klęski żywiołowej, w okresach niepokojów społecznych i wojny.
Stan wyjątkowy wprowadza rada ministrów. Później może rządzić krajem przy pomocy dekretów, bez konieczności ich zatwierdzenia przez parlament, a także uruchamiać środki finansowe, zablokowane tylko na tę okoliczność.

 

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Urszula Rzepczak/Polsat News/Rzym/w Wj

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Marek Brzeziński/Paryż/w dwi/

COMMENTS