HomeŚwiat

Francja – pierwszą turę prawyborów lewicy wygrali B. Hamon i M. Valls

Francja – pierwszą turę prawyborów lewicy wygrali B. Hamon i M. Valls

We Francji pierwszą turę prawyborów lewicy najprawdopodobniej wygrali Benoit Hamon i Manuel Valls. To oni spotkają się w finałowej rozgrywce za tydzień, która wyłoni kandydata lewicy w wyborach prezydenckich w maju tego roku. Takie są wyniki częściowe prawyborów.

Lepiej znaną w Polsce i na świecie osobą jest były minister spraw wewnętrznych i w jednej osobie były premier Francji, urodzony w Katalonii, w Barcelonie, Manuel Valls. Benoit Hamon pełnił liczne funkcje ministerialne, a także był eurodeputowanym w Parlamencie w Strasburgu. To są wyniki częściowe. Jeden z członków komisji wyborczej oświadczył, że Benoit Hammon uzyskał trzydzieści pięć procent, a Manuel Valls trzydzieści jeden. Jego zdaniem należy wierzyć, że te wyniki się potwierdzą po zliczeniu wszystkich głosów to w drugiej turze, w przyszłą niedzielę spotykają się Benoit Hamon i Manuel Valls.
W wyborach miało wziąć od miliona siedmiuset tysiąca do prawie dwóch milionów osób. To mimo wszystko lepiej niż sugerowały badania frekwencji w południe, pierwszego dnia tury. Ale to jednak znacznie mniej niż w czasie prawyborów na prawicy, w których udział wzięły cztery miliony osób. Komentatorzy zastanawiają się czy miałoby to świadczyć o tym, że w majowych wyborach elektorat będzie się opowiadał za kandydatem prawicy a może i skrajnej prawicy.

Marek Brzeziński/Paryż, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS