14.9 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Trwa okres lęgowy bocianów. Odchowanie młodych to spore wyzwanie dla rodziców

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pierwsze jajka w pojawiły się w bocianich gniazdach wzdłuż Warty w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego. Teraz przez miesiąc bocianie pary będą na zmianę je wysiadywać. Odchowanie młodych to spore wyzwanie dla rodziców – powiedział PAP.PL Michał Bielewicz z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.

Okres lęgowy bocianów trwa od kwietnia do lipca. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez niemal dwa miesiące. „Odchowanie młodych bocianów to spore wyzwanie dla rodziców, a wykarmienie przykładowo czterech takich głodomorów nie jest wcale taką łatwą sprawą, dlatego, aby się to udało, to taka bociania rodzina musi mieć wokół gniazda bogatą bazę żywieniową” – opisał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Wyjaśnił, że dla bocianów najbardziej atrakcyjne żywieniowo są łąki, pastwiska i rozlewiska. „To właśnie na takich terenach bociany znajdują najwięcej pokarmu dla siebie i dla młodych” – dodał. Bociany żywią się płazami, drobnymi bezkręgowcami, dużymi owadami, drobnymi gryzoniami i gadami.
Samice bocianów składają najczęściej od 3 do 5 jaj, które na zmianę z samcem wysiadują przez około 34 dni. „Przy sprzyjających warunkach pogodowych i pokarmowych faktycznie uda się rodzicom wychować cztery, czy pięć młodych. Ale w momencie, kiedy dochodzi do załamania pogody, trudniej jest znaleźć pokarm to wtedy niestety, ale młode bociany albo giną, albo są przez rodziców z gniazda usuwane” – powiedział.
Bociany, które na przykład muszą wychować 4 pisklęta, dostarczają im około 3 kilogramów pożywienia dziennie. W pierwszych dniach życia młode bociany odżywiane są głównie dżdżownicami.
„Bociany są cały czas pod opieką ornitologów, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska i przyrodników. Są regiony, gdzie bociany zostały objęte monitoringiem. Warto też pamiętać, że w tym roku odbywa się spis bocianów w całym kraju” – podsumował Bielewicz.(PAP)

 

Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/73112/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/trwa-okres-legowy-bocianow-odchowanie-mlodych-spore-wyzwanie-dla-rodzicow

 

Autorka: Agnieszka Gorczyca

 

(PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520