17.1 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Festiwal Skrzyżowanie Kultur – prezentacja muzyki świata i wielokulturowości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Afro-kubańskie korzenne rytmy, gruzińscy górale, rytualna muzyka z Haiti, oraz melodie z Brazylii i Peru – w Warszawie rozpoczyna się dziś o godz.19.00 12. Festiwal Skrzyżowanie Kultur.

To największa w Polsce prezentacja muzyki świata i wielokulturowości. W namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki wystąpią muzycy i artyści z trzech kontynentów. Usłyszymy 26 unikalnych barw głosu i wokali z najdalszych zakątków świata, bo hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są „głosy”.
„Zauważyłam – bez względu na to czy to jest Afryka, Azja czy Ameryka – wszędzie uważa się głos ludzki za króla instrumentów i postanowiłam poświęcić edycję głosom, których jeszcze nie było na naszym festiwalu” – mówi dyrektor wydarzenia Maria Pomianowska.
Festiwal otworzy legendarna pieśniarka pochodząca z Ameryki Południowej – 72-letnia Susana Baca. Największa diwa muzyki afroperuwiańskiej – nazywana Cesarią Evorą Peru – podkreśla, że w swoich pieśniach porusza kwestie dawnego afrykańskiego niewolnictwa i współczesnych problemów mieszkańców Peru. „Śpiewam między innymi pieśń pewnej kobiety, która całe życie była niewolnicą i wyrażam jej przeżycia. Staram się zawsze w moich pieśniach być blisko spraw zwyczajnych ludzi. Śpiewam teksty, o ciężkim życiu przeciętnych kobiet w Peru, śpiewam dla nich i o nich. Na przykład pieśń „Maria Lando” stała hymnem tych wszystkich kobiet” – mówiła IAR Susana Baca.
Dziś wystąpi także pochodząca z Brazylii wokalistka Renata Rosa. W kolejnych dniach będzie można usłyszeć między innymi zespół etniczny Chouk Bwa Libete eksperymentujący z afrykańską tradycją Voodoo i libańską śpiewaczkę Ghada Shbeir, która wykona staro-arabskie melodie i pieśni sakralne. Na zakończenie festiwalu wystąpi Ester Rada – gwiazda o żydowskich korzeniach reprezentująca nowy soul z elementami etiopskich wpływów. Podczas festiwalu spotkają się też górale spod Giewontu i Kazbeku, czyli Trebunie Tutki i Urmuli. Zaprezentują materiał ze swojej wspólnej płyty ”Duch gór”. Podczas koncertu Sounds Like Poland wystąpią polskie gwiazdy world music: Čači Vorba, Tęgie Chłopy oraz Motion Trio.
Festiwal potrwa do 1 października. Koncerty i warsztaty będą się odbywać w specjalnie zbudowanym na tę okoliczność namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki (od ul. Świętokrzyskiej).

sk/(IAR)/Dorota Piotrowska

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520