Dziś mija 20 rocznica wstąpienia Polski do NATO

Dziś mija 20 rocznica wstąpienia Polski do NATO

Dziś mija 20 rocznica wstąpienia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku ministrowie spraw zagranicznych Czech, Węgier oraz Polski podpisali dokumenty akcesyjne Paktu Północnoatlantyckiego. W ceremonii, która odbyła się w Independence w stanie Miissouri brała udział sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

Ceremonia formalnego rozszerzenia NATO odbyła się w Bibliotece-Muzeum Harry’ego Trumana w Independence w stanie Missouri. Polskę reprezentował ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek. „Polska wraca na zawsze ta, gdzie jest jej miejsce – do wolnego świata. Polska nie jest już osamotniona w obronie swojej wolności. Jesteśmy w NATO dla nasze i Waszej wolności” – mówił szef polskiej dyplomacji. Ze strony Czech w ceremonii wziął udział minister Jan Kavan a Węgier Janos Martonyi.

Głównym punktem ceremonii było podpisaniu i przekazanie amerykańskiej sekretarz stanu Madleine Albright tak zwanych instrumentów akcesyjnych. Chwile później, obok 16 flag dotychczasowych członków NATO dostawiono trzy nowe – Węgierską, Czeską i Polską. „Obietnica ‘Nic o Was bez Was” została sformalizowana. Jesteście prawdziwymi sojusznikami, jesteście naprawdę w domu” – zapewniła szefowa amerykańskiej dyplomacji.

Wybór Biblioteki-Muzeum Harry’ego Trumana w Independence jako miejsca formalnego rozszerzenia NATO o Polskę, Węgry i Czechy nie był przypadkowy. To właśnie Truman i jego sekretarz stanu Dean Acheson należeli do głównych architektów Paktu Północnoatlantyckiego.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0