Jest porozumienie Unii Europejskiej z Wielka Brytanią w sprawie brexitu. Dziś w Izbie Gmin ważne głosowanie

Jest porozumienie Unii Europejskiej z Wielka Brytanią w sprawie brexitu. Dziś w Izbie Gmin ważne głosowanie

Jest porozumienie Unii Europejskiej z Wielka Brytanią w sprawie brexitu. Potwierdzili to na wspólnej konferencji prasowej w Strasburgu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Wielkiej Brytanii, Theresa May.

Jean-Claude Juncker powiedział po spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu, że uzgodniono prawnie wiążący dokument, który ma wyjaśnić i rozwiewać wątpliwości Brytyjczyków, dotyczące porozumienia. Chodzi o tak zwany irlandzki bezpiecznik, który ma gwarantować że nie powrócą kontrole na granicy irlandzkiej po brexicie, ale przewiduje też, że Wielka Brytania pozostanie w unii celnej. Londyn otrzymał gwarancje, że taka sytuacja nie będzie utrzymywać się w nieskończoność.

“Nasza umowa zawiera istotne wyjaśnienia i gwarancje prawne, dotyczące umowy brexitowej i irlandzkiego bezpiecznika” – powiedział szef Komisji Europejskiej. Dodał, że to ostatnie takie ustalenia dotyczące brexitu. “Nie będzie nowych negocjacji. Wybór jest jasny – albo ta umowa, albo do brexitu może w ogóle nie dojść” – oświadczył Jean-Claude Juncker. “Zróbmy tak, aby wyjście Wielkiej Brytanii z Unii odbyło się w sposób uporządkowany” – dodał szef Komisji Europejskiej. Jean-Claude Juncker zaznaczył, że Wielka Brytania musi opuścić Unię Europejską przed majowymi wyborami do Europarlamentu. W przeciwnym razie musiałaby wybrać w głosowaniu swoich reprezentantów w parlamencie.

Premier Theresa May powiedziała w Strasburgu, że najnowsze uzgodnienia z Brukselą uwzględniają postulaty i obawy brytyjskich deputowanych. “Uzyskaliśmy prawnie wiążące zmiany – dokładnie to, czego oczekiwał od nas parlament” – powiedziała premier. “Co jest jasne, uzgodniliśmy, że mechanizm backstopu nie może być trwały i będzie jedynie tymczasowy” – powiedziała szefowa brytyjskiego rządu dodając, że kolejną uzgodnioną rzeczą, także oczekiwaną przez parlament, jest ustalenie alternatywnego rozwiązania, które będzie mogło zastąpić backstop.

Wcześniej David Liddington, pełniący de facto funkcję zastępcy brytyjskiej premier, ogłosił w parlamencie, że Londyn uzyskał od Unii Europejskiej prawnie wiążące zmiany w umowie w sprawie brexitu. Podkreślił, że rozmowy ciągle trwają, ale przekonywał, że zmiany “wzmacniają i poprawiają” pierwszy wariant umowy i gwarantują, że tak zwany irlandzki bezpiecznik nie stanie się dla Królestwa pułapką. Sceptycyzm w imieniu opozycji wyraził Keir Starmer, minister do spraw brexitu w lewicowym gabinecie cieni. Powiedział, że czeka na pełny tekst porozumienia.

Dziś w Izbie Gmin odbędzie się głosowanie mające zatwierdzić brexit w wersji wynegocjowanej przez premier. Deputowani przyjrzą się teraz nowej wersji porozumienia i ocenią, czy modyfikacje pozwalają im na poparcie umowy. Pierwsza wersja porozumienia została odrzucona 230 głosami. Była to największa porażka rządu w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

 

***

 

W brytyjskiej Izbie Gmin dziś drugie głosowanie, mające zatwierdzić brexit. Deputowani zdecydują, czy poprą drugą wersję porozumienia o warunkach rozstania z Unią, jaką premier Theresa May wynegocjowała ze Wspólnotą. To efekt trwających do późnej nocy rozmów, jakie premier prowadziła w Strasburgu.

Wczoraj wieczorem Theresa May oświadczyła, że uzyskała zmiany wzmacniające pozycję Zjednoczonego Królestwa. Chodzi o kwestię tak zwanego bezpiecznika irlandzkiego. Teraz wezmą pod lupę nową wersję umowy i ocenią, czy mogą poprzeć porozumienie.

“Posłowie jasno powiedzieli, że potrzebne są zmiany prawne w mechanizmie bezpiecznika. Dziś je zapewniliśmy” – przekonywała Theresa May, dodając: “Teraz nadszedł czas, by się zjednoczyć, poprzeć tę poprawioną umowę i wypełnić instrukcje, dane nam przez brytyjskich obywateli”.

Sceptycyzm wyraził już Keir Starmer, minister do spraw brexitu w lewicowym gabinecie cieni, oskarżając rząd, że tak naprawdę nie uzyskał w porozumieniu znaczących zmian, jak choćby możliwości samodzielnego opuszczenia mechanizmu bezpiecznika, co było również postulatem wielu eurosceptycznych przeciwników premier. Należący do nich Steve Baker powiedział BBC, że musi się przyjrzeć umowie, ale dodał, że prezentuący porozumienie w Izbie Gmin David Liddington, prawa reka premier “nie po raz pierwszy atrakcyjnie opakował coś, co zawodzi oczekiwania”. Z drugiej strony niegdysiejszy przeciwnik umowy Mike Penning powiedział, że uzyskane gwarancje go satysfakcjonują i poprze teraz porozumienie.

Ważna będzie poranna opinia głównego radcy prawnego rządu, Geoffrey’a Coxa. W styczniu stwierdził on, że nie może dać gwarancji, że bezpiecznik nie stanie się dla Królestwa pułapką. W poprzednim głosowaniu posłowie odrzucili porozumienie ponad dwustoma głosami. Była to największa porazka rządu w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/Siekaj

IAR/BBC/wcz./vey/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0