HomePOLSKA

Do końca roku powstanie plan zagospodarowania przestrzennego polskiego morza, który możliwi m. in. budowę morskich farm wiatrowych

Do końca roku powstanie plan zagospodarowania przestrzennego polskiego morza, który możliwi m. in. budowę morskich farm wiatrowych

Do końca roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce przedstawić plan zagospodarowania przestrzennego polskiego morza. Dokument umożliwi między innymi budowę morskich farm wiatrowych, które mają być jednym ze źródeł zielonej energii w polskim miksie energetycznym.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wiceminister gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski, plan zagospodarowania przestrzennego jest konieczny, by przyciągnąć inwestorów zajmujących się wytwarzaniem prądu z odnawialnych źródeł energii.

“Trzeba mocno ruszyć z morską energetyką wiatrową. Miks energetyczny wymusza na nas odejście od tradycyjnych sposobów wytwarzania energii. Mamy duży akwen, czyli Morze Bałtyckie na którym chcą inwestować najwięksi gracze w branży energetycznej – zarówno z Polski jak i z zagranicy. My im na to pozwolimy, ponieważ potrzebujemy czystej energii” – powiedział Grzegorz Witkowski.

Wiceminister podkreślił, że prace nad planem zagospodarowania przestrzennego polskiego morza zaczęły się 4 lata temu i obecnie są w końcowej fazie.

“Urząd Morski w Gdyni jest liderem tego projektu, czyli stworzenia planu zagospodarowania przestrzennego. To jest kwestia dogadania się z naszymi sąsiadami, wojskiem, rybakami i całą żeglugą międzynarodową. Chodzi o to, żeby nasze wiatraki nie kolidowały z tymi wszystkimi podmiotami” – powiedział Grzegorz Witkowski.

Plan zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich zakłada, że około 3,3 tysiąca kilometrów kwadratowych morza Bałtyckiego zostanie przeznaczone na budowę farm wiatrowych. Inwestorzy zdobyli już decyzje lokalizacyjne na obszarze ponad tysiąca kilometrów kwadratowych.

Na początku stycznia wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas powiedział w Polskim Radiu 24, że do 2040 roku na Bałtyku powstanie około tysiąca wiatraków wytwarzających energię. Zgodnie z harmonogramami najbardziej zaawansowanych polskich projektów, pierwsza energia z morskich wiatraków powinna popłynąć po 2025 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Mytlewski/jf/mt

COMMENTS