15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

„Postępowanie przed Sądem Najwyższym ulega zawieszeniu”. Czy Trybunał Konstytucyjny zablokuje Sąd Najwyższy?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Postępowanie dotyczące sporu kompetencyjnego, planowane na jutro przez Sąd Najwyższy, ulega zawieszeniu – zdecydowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Trybunał, na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ma rozstrzygnąć, czy Sejm ma prawo przyjmować ustawy, które określają, że organizację pracy sądów wskazują akty prawne przyjęte przez parlament, a także czy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ma prawo orzekać, że posłowie przyjmują ustawy niezgodne z konstytucją.

Rzeczniczka Trybunału, Aleksandra Wójcik, odczytała na antenie TVP Info komunikat prezes Julii Przyłębskiej w tej sprawie, w którym przekazano, że sprawa będzie rozpoznawana w pełnym składzie. Prezes TK poinformowała również, „że wszczęcie postępowania przed Trybunałem, powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny”, a „w tym stanie rzeczy postępowanie przed Sądem Najwyższym z wniosku Pierwszego Prezesa SN, rozpoznawanego przez trzy Izby Sądu Najwyższego, ulega zawieszeniu”.

Na razie nie wiadomo kiedy w tej sprawie zbierze się Trybunał Konstytucyjny. Na jutro Sąd Najwyższy zapowiedział posiedzenie w składzie trzech Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, by rozstrzygnąć czy sędziowie powołani przez nową KRS są uprawieni do orzekania w postępowaniu karnym oraz czy udział w składzie sądu sędziego powołanego przez nową Radę jest zgodny z przepisami prawa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/to/kj/Pilecki/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520