Dni Strażaka w Warszawie: Nowe i zabytkowe wozy strażackie, specjalistyczne zespoły ratunkowe i orkiestry mundurowe

Dni Strażaka w Warszawie: Nowe i zabytkowe wozy strażackie, specjalistyczne zespoły ratunkowe i orkiestry mundurowe

Druhny i druhowie z blisko 300 Ochotniczych Straży Pożarnych wzięli udział w obchodach Dnia Strażaka w Warszawie. Na Plac Zamkowy przyjechały nowe i zabytkowe wozy strażackie, specjalistyczne zespoły ratunkowe i orkiestry mundurowe. W uroczystościach wzięli też udział młodzi mundurowi z “Akademii Małego Strażaka”.

Prezes Zarządu Głównego Ochotniczej Straży Pożarnej Waldemar Pawlak podczas oficjalnej części uroczystości na Zamku Królewskim zwrócił uwagę, że w tym roku zbiega się 100-lecie niepodległości Polski i 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej. “Można powiedzieć, że Państwo Polskiego jeszcze nie było, a była już polska straż. To pokazuje, jak wyjątkowym fenomenem była straż ochotnicza” – mówił Waldemar Pawlak.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zapowiedział zwiększenie dofinansowania z budżetu państwa na Ochotniczą Straż Pożarną – ze 124 do 137 milionów złotych. Podkreślił, że po raz pierwszy OSP są też beneficjentami programu modernizacji służb mundurowych. “Bo to wy jesteście pierwsi, wtedy, kiedy należy tej pomocy udzielić, bo wy jesteście najbliżej obywateli. Wy żyjecie na co dzień w tych społecznościach” – powiedział minister Brudziński.
Jutro w Warszawie odbędzie się kolejna część uroczystości związanych z Dniem Strażaka. Tym razem świętować będzie straż zawodowa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Surówka/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0