16.8 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

PO proponuje niepełnosprawnym „czek opiekuńczy” o wartości tysiąca, ośmiuset lub sześciuset złotych miesięcznie. Jak rządzili, to tak hojni nie byli…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Dotyczy on zarówno niepełnosprawnych, jak i osób w podeszłym wieku. 
Jak mówił podczas konferencji prasowej autor projektu, senator Mieczysław Augustyn, w jednym przedłożeniu udało się „uregulować sytuację osób niesamodzielnych i opiekunów”. Dodał, że projekt wprowadza tak zwany „czek opiekuńczy” o wartości tysiąca, ośmiuset lub sześciuset złotych miesięcznie. „Żeby można było za te pieniądze zakupić usługi opiekuńcze, w tym miejscu, w którym rodzina uzna to za najlepsze dla siebie” – powiedział senator Augustyn.
Projekt PO zakłada wprowadzenie też „urlopu wytchnieniowego” dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi. Platforma proponuje ponadto wprowadzenie elastycznego czasu pracy oraz ochronę w pracy dla opiekunów osób niesamodzielnych. W projekcie jest też mowa o urlopie opiekuńczym do 6 miesięcy w celu sprawowania opieki. Jego uzyskania byłoby na podstawie zaświadczenia lekarskiego o potrzebie takiej opieki.
Pytany o projekt PO, senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski przypomniał, że w Sejmie jest też projekt posłów jego partii dotyczący pomocy niepełnosprawnym. „A więc z punktu widzenia debaty w parlamencie, zostanie ona formalnie zainicjowana” – powiedział senator PiS.
W parlamencie od 18 kwietnia protestują rodzice osób niepełnosprawnych, którzy domagają się między innymi wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Do tej pory rząd zapowiedział realizację innego postulatu – wzrostu renty socjalnej do wysokości renty minimalnej. W ocenie senatora Jackowskiego, protest nie powinien być przez nikogo wykorzystywany politycznie, a wszystkim powinno przyświecać „konstruktywne, merytoryczne rozwiązanie problemu”.
Podczas konferencji prasowej politycy PO zapowiedzieli też, że będą wnosić poprawki do rządowego projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Drugie czytanie projektu ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu. Jak powiedziała posłanka Magdalena Kochan, Platforma zamierza wnieść w formie poprawki postulat protestujących w Sejmie rodziców dotyczący 500-złotowego dodatku rehabilitacyjnego. „Mówimy rządowi 'sprawdzam’ ” – powiedziała posłanka PO.
Senator PiSJan Maria Jackowski przypomniał, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Dodał też, że do Sejmu trafiły poselskie propozycje dotyczące wsparcia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Poza podwyższeniem renty socjalnej do wysokości renty minimalnej, rząd zdecydował o zwiększeniu pomocy rzeczowej dla opiekunów – zniesieniu limitów na refundowane wyroby medyczne niezbędne do funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz rehabilitację a także zapowiedział wprowadzenie innych zmian na rzecz dorosłych niepełnosprawnych: korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługa poza kolejnością w aptekach oraz umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania.
W ubiegły wtorek porozumienie z rządem w sprawie działań na rzecz niepełnosprawnych zawarły środowiska osób niepełnosprawnych reprezentowane w Krajowej Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Do porozumienia nie przystąpili protestujący w Sejmie.
Przed długim weekendem doszło do kolejnej próby porozumienia. Na zaproszenie ministerstwa odpowiedziała część środowisk osób niepełnosprawnych. Na spotkaniu nie było przedstawicieli Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Jej przedstawiciele oświadczyli, że nie będą uczestniczyć w rozmowach, w których nie ma osób protestujących w Sejmie. Wczoraj z protestującymi spotkała się prezydentowa Agata Kornhauser-Duda. Spotkanie odbyło się bez udziału mediów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Małgorzata Naukowicz/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520