HomePILNE

Prezydent Duda interweniuje w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City. “Prezydent RP nie wyobraża sobie, aby nie został on uszanowany…”

Prezydent Duda interweniuje w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City. “Prezydent RP nie wyobraża sobie, aby nie został on uszanowany…”

Kancelaria Prezydenta zapewnia, że w sprawie losu Pomnika Katyńskiego w Jersey City jest w stałym kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Nowym Jorku i w Waszyngtonie, od momentu pojawienia się pierwszych sygnałów na ten temat. Burmistrz Jersey City chce usunąć pomnik z centrum miasta, bo planuje tam budowę parku.

 

W komunikacie zamieszczonym na stronie prezydenta i podpisanym przez szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, podkreślono, że Pomnik Katyński jest ważnym świadectwem hołdu i pamięci o ofiarach ludobójstwa. “Prezydent RP nie wyobraża sobie, aby nie został on uszanowany w kraju, w którym z takim szacunkiem odnosi się do bohaterów, a szczególnie do osób poległych za swą Ojczyznę. Szacunek dla bohaterów jest wartością, która łączy Polskę i Stany Zjednoczone” – napisano w komunikacie.
Kancelaria Prezydenta przypomniała, że para prezydencka osobiście odwiedziła pomnik podczas wizyty w 2016 roku, a jego twórca Andrzej Pityński został w dniu 11 listopada ubiegłego roku odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.
“Mamy nadzieję, że prowadzona przez polskie przedstawicielstwa i środowiska polonijne rozmowa z władzami miasta będzie odbywać się w formie otwartego dialogu i wzajemnego szacunku” – napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/prezydent.pl/łp/dabr

COMMENTS