"> Dni Paderewskiego w Nowym Jorku - wiadomosci.com

Dni Paderewskiego w Nowym Jorku

Dni Paderewskiego w Nowym Jorku

W Nowym Jorku w listopadzie odbywa się festiwal „Dni Paderewskiego 2019”. Tegoroczna, II edycja imprezy jest szczególna ze względu na jubileusz 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Patronat honorowy nad festiwalem objął Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski, a wydarzenia kulturalne współfinansuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2019”. Podczas festiwalowych koncertów, wystaw, wykładów i pokazów artyści z Polski zaprezentowali nowojorskiej publiczności opowieść o Ignacym Janie Paderewskim, przypominając fenomen polskiego pianisty i kompozytora, który był gwiazdą światowej sceny muzycznej, a jednocześnie zapisał się na kartach historii jako mąż stanu, duchowy przywódca amerykańskiej Polonii, wielki ambasador narodu polskiego i orędownik niepodległości, który w 1919 roku został premierem rządu II Rzeczypospolitej.
W kolejnych dniach festiwalu muzyka Paderewskiego rozbrzmiewała w Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie. Podczas koncertu „Paderewski i Chopin”, na scenie PSC wystąpiąpili wspólnie: Radosław Sobczak (piano) i Anna Koźlakiewicz (sopran). Dyrektorem artystycznym jest Adam Wibrowski – członek międzynarodowych stowarzyszeń muzycznych.
Wśród szeregu atrakcji festiwalu znalazły się się także spotkania promujące przewodnik „Śladami Paderewskiego w Nowym Jorku”, warsztaty, wykłady oraz premierowy pokaz wystawy historycznej poświęconej życiu i twórczości Ignacego Paderewskiego. Gościem specjalnym festiwalu jest Andrzej Renes – artysta zaprezentował w Nowym Jorku wystawę rzeźb inspirowanych muzyką. Festiwal organizowany jest przez Fundację RenesArt z Polski, a partnerami projektu w Stanach Zjednoczonych są: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Biblioteka Miasta Nowy Jork (filia w Lincoln Center), Centrum Polsko-Słowiańskie oraz Muzeum Polskie w Ameryce z Chicago. Dodatkowe informacje o festiwalu na stronie FB Paderewski Forever. Udział w wydarzeniach jest nieodpłatny, wstęp wolny. Zapraszamy!

NOVEMBER 22, FRIDAY, 5:00 PM
POLISH & SLAVIC CENTER, 177 Kent Street, Brooklyn, NY 11222
VERNISSAGE OF THE SCULPTURE EXHIBITION:
IGNACY PADEREWSKI – BETWEEN MUSIC AND DIPLOMACY
Author of exhibition: Andrzej Renes (Poland)
AUDIOVISUAL SHOW: Andrzej Renes (visual arts) & Gabriela Kwas (piano)

NOVEMBER 23, SATURDAY, 5:00 PM
POLISH & SLAVIC CENTER, 177 Kent Street, Brooklyn, NY 11222
LECTURE / IGNACY PADEREWSKI – PIANIST AND DIPLOMAT
MEETING WITH THE AUTHOR OF THE EXHIBITION ‘PADAREWSKI’

NOVEMBER 24, SUNDAY, 5:00 PM
POLISH & SLAVIC CENTER, 177 Kent Street, Brooklyn, NY 11222
UNVEILING OF THE COMMEMORATIVE PLAQUE / Polish & Slavic Center
CONCERT / ‘PADEREWSKI AND CHOPIN’
Anna Koźlakiewicz (soprano), Radosław Sobczak (piano)
HISTORICAL EXHIBITION ‘PADAREWSKI’ / Author: Marek Różycki (Poland)COMMENTS

WORDPRESS: 0