HomeŚwiat

Departament sprawiedliwości USA oskarżył sześciu oficerów rosyjskiego wywiadu o ataki hakerskie

Departament sprawiedliwości USA oskarżył sześciu oficerów rosyjskiego wywiadu o ataki hakerskie

Resort sprawiedliwości USA poinformował w poniedziałek, że oskarżył zaoczenie sześciu byłych i obecnych oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego o udział w kampanii hakerskiej wymierzonej m.in. we francuskie wybory, podmioty w USA i igrzyska olimpijskie.

 

Również w poniedziałek szeroko zakrojoną hakerską ofensywę wywiadu wojskowego Rosji (GRU) potępiła Wielka Brytania.

Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało, że oskarżeni odegrali “kluczową rolę” w atakach na takie cele jak sztab wyborczy Emmanuela Macrona podczas francuskich wyborów prezydenckich w 2017 roku, Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej, organizatorów odłożonej zimowej olimpiady w Tokio, która miała odbyć się w tym roku, organizatorów otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich oraz paraolimpiady w Korei Południowej. Celem ataków GRU były też amerykańskie firmy i szpitale, hakerzy próbowali ponadto torpedować brytyjskie śledztwo dotyczące prób zabicia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki.

 

Ataki na organizatorów igrzysk olimpijskich i innych imprez sportowych były formą odwetu Kremla, który mścił się za to, że rosyjskich sportowców zawieszono po olimpiadzie w Soczi za korzystanie z dopingu.

epa08757915 Assistant Attorney General for the National Security Division John Demers, second from left, accompanied by U.S. Attorney for the Western District of Pennsylvania Scott Brady, left, and FBI Deputy Director David Bowdich, right, speaks at a news conference at the Department of Justice, in Washington, DC, USA, 19 October 2020. EPA/Andrew Harnik / POOL
Dostawca: PAP/EPA.

Jeden z sześciu oskarżonych zaocznie oficerów GRU był też zaangażowany w atak hakerski na dochodzenie specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który badał sprawę ingerencji Rosji w wybory amerykańskie w 2016 roku.

 

Postawienie Rosjanom zarzutu o udział w “spisku kryminalnym” pozwoli resortowi sprawiedliwości USA wszcząć postępowania dotyczące również ofiar ataków hakerskich niemieszkających w USA – wyjaśnia Associated Press.

 

Agencja zwraca uwagę, że ministerstwo często ucieka się od pewnego czasu do stawiania zaocznie w stan oskarżenia zagranicznych hakerów po to głównie, by wysłać sygnał mający odstraszyć napastników.

 

“Żaden inny kraj nie zamienił swych cybernetycznych możliwości w broń w sposób tak niebezpieczny i nieodpowiedzialny jak Rosja” – powiedział w poniedziałek zastępca prokuratora generalnego USA John Demers.

 

We wrześniu resort finansów USA poinformował, że nałożył sankcje na ukraińskiego parlamentarzystę Andrija Derkacza i trzech Rosjan związanych z petersburską farmą trolli IRA za próby ingerowania w nadchodzące wybory prezydenckie w Ameryce.

 

Objęcie go sankcjami “ma stanowić jasne ostrzeżenie dla Moskwy i jej pełnomocników: takie działania nie będą tolerowane” – oznajmił wówczas szef resortu Steven Mnuchin. (PAP)

COMMENTS