HomePOLSKA

Co rząd obiecał górnikom?

Co rząd obiecał górnikom?

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska powiedział w Polskim Radiu 24, że porozumienie zawarte z górniczymi związkami zawodowymi pozwoli określić polską politykę energetyczną w dłuższym horyzoncie czasu. Według niego najbliższe lata należy poświęcić na modernizację polskiej energetyki.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wyznaczenie daty zamknięcia kopalni węgla kamiennego jest kluczowe dla sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki, która powinna być oparta o ład społeczny i dążyć do realizacji efektywności polskiej gospodarki.

“Nie możemy w sposób ideologiczny odchodzić od węgla i zaszkodzić konkurencyjności polskiej gospodarki. Ten cel jest długofalowy, zakłada ochronę górników, górnictwa czy szerzej całego regionu i całego sektora” – mówił wiceminister Ireneusz Zyska. Dodał, że jednocześnie rząd będzie rozwijał sektor alternatywny źródeł energii w oparciu o fundusze europejskie i krajowe.

Zgodnie z podpisanym w piątek porozumieniem, dotyczącym zasad i tempa transformacji górnictwa, ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w roku 2049. Obecnie pracujący górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe – zostaną objęci osłonami socjalnymi. Rząd powoła pełnomocnika ds. społeczno-gospodarczej transformacji terenów pogórniczych. Treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/wcześn./d kwi/w zr

COMMENTS