HomePOLSKA

Kaczyński w rządzie. ” Morawiecki i Kaczyński w rządzie to duet, który zrealizuje przytłaczającą większość zapowiedzi programowych”

Kaczyński w rządzie. ” Morawiecki i Kaczyński w rządzie to duet, który zrealizuje przytłaczającą większość zapowiedzi programowych”

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że ewentualne wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu byłby znaczącym wzmocnieniem gabinetu Mateusza Morawieckiego. Rzecznik rządu potwierdził, że lider Prawa i Sprawiedliwości miałby sprawować nadzór nad ministerstwami związanymi z bezpieczeństwem Polski, a premier Morawiecki skupiłby się na sprawach gospodarczych.

Gość Programu 1. Polskiego Radia podkreślił, że obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie pozwoli na sprawniejszą realizację obietnic wyborczych oraz na lepszą koordynację kwestii dotyczących bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych.

“Premier Morawiecki i prezes Kaczyński w rządzie to taki duet, który bez wątpienia jest w stanie zrealizować przytłaczającą większość zapowiedzi programowych, które zgłaszaliśmy w kampanii wyborczej w zeszłym roku oraz które zgłaszał pan prezydent w kampanii wyborczej na prezydenta RP” – mówił rzecznik rządu.

Piotr Mueller dodał, że rekonstrukcji rządu można spodziewać się w tym lub następnym tygodniu. Wtedy też poznamy nowy skład Rady Ministrów. Dziś o zmianach w rządzie ma debatować prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Rekonstrukcja rządu możliwa będzie dzięki podpisanemu w sobotę porozumieniu koalicyjnemu. Rozmowy koalicyjne trwały od kilku tygodni. W ostatnich dniach rozważano nawet ich zerwanie i powołanie mniejszościowego rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Poprzednia umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy została podpisana w listopadzie, po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 13 października. Wygrała je wspólna lista Prawa i Sprawiedliwości, na które zagłosowało 43 i pół procent wyborców.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR1/wcześn./d kwi/i wz/w zr

COMMENTS