HomeCiekawostki

CitizenGo domaga się od rządów państw umożliwienia wiernym uczestniczenia w mszach świętych

CitizenGo domaga się od rządów państw umożliwienia wiernym uczestniczenia w mszach świętych

Międzynarodowa organizacja, broniąca praw człowieka CitizenGo domaga się od rządów państw umożliwienia wiernym uczestniczenia w mszach świętych w kościołach. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie wierni mogą publicznie uczestniczyć w liturgiach w świątyniach. We Włoszech, Hiszpanii, czy Francji pomimo apelów biskupów wierni nie mają takiej możliwości.

Szef polskiego oddziału CitizenGo Paweł Woliński powiedział Polskiemu Radiu, że poluzowania restrykcji powinny obejmować także miejsc kultu religijnego. „Po to jest ta petycja, by wskazać rządom poszczególnych krajów, że katolicy, chrześcijanie to nie jest jakaś szczególna grupa, która byłaby szczególnie nieodpowiedzialna i którą trzeba szczególnie nadzorować i traktować ostrzej, bardziej restrykcyjnie niż inne” – wyjaśniał Paweł Woliński. Dodał, że „jeśli mówimy o swobodzie wyznawania religii i sprawowania kultu religijnego to trzeba konsekwentnie dostosować je do zmiany innych obszarów życia, które są poluzowywane”.

Ksiądz profesor Dariusz Kowalczyk, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim powiedział, że pomimo apelów biskupów, w Rzymie nie ma możliwości Mszy z udziałem ludzi. „Rządy w niektórych krajach, tak, jak we Włoszech mam wrażenie, że traktują Kościół katolicki w sposób obcesowy, niechętny, niekiedy jakiś taki złośliwy, nieproporcjonalny do innych działań” – mówił. Ksiądz Dariusz Kowalczyk dodał, że słuszny jest apel różnych biskupów i duchownych do rządów o traktowanie Kościoła na równi z innymi instytucjami, a proboszczów , jako odpowiedzialnych ludzi, którzy potrafią zorganizować msze bezpiecznie.

CitizenGo poprzez swoją petycję chce „wspierać wszystkich biskupów, pasterzy i całą wspólnotę chrześcijan, upominając się o prawo do wyznawania i celebrowania wiary. W petycji CitizenGo uzasadnia, że politycy powinni zrozumieć głos ludzi wierzących i uszanować ich prawa do niedzielnej Msza Świętej.

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/ #Jędrzejczyk/w kj

COMMENTS