HomeŚwiat

Bruksela: 7 miliardów dolarów zebrane dla Syrii

Bruksela: 7 miliardów dolarów zebrane dla Syrii

Uczestnicy międzynarodowej konferencji darczyńców w Brukseli zaoferowali w tym roku na pomoc humanitarną dla Syrii 7 miliardów dolarów. Kolejne ponad 2 miliardy zadeklarowano na 2020 rok i kolejne lata. Poinformował o tym komisarz do spraw pomocy humanitarnej Christos Stylianides. W konferencji zorganizowanej przez Unię Europejską i ONZ wzięło udział ponad 80 krajów i organizacji. 

Komisarz Stylianides powiedział, że dwie trzecie zebranej sumy na ten rok to oferta Unii Europejskiej, czyli pieniądze z krajów członkowskich i wspólnego budżetu. Polska zaoferowała dziś prawie 17,5 miliona złotych. W poprzednich dwóch latach Warszawa przekazała w sumie 22 miliony euro na pomoc humanitarną dla Bliskiego Wschodu. Po obecnym kursie złotego to prawie 95 milionów złotych.
“Wypełniamy nasze zobowiązania i dzisiaj deklarujemy, że zrobimy więcej” – powiedział reprezentujący Polskę na konferencji ambasador przy Unii Andrzej Sadoś. Dodał, że Polska od 2012 roku jest zaangażowana w pomoc dwustronną i międzynarodową dla Syrii i krajów sąsiadujących.
Zamykając konferencję Christos Stylianides zaapelował do darczyńców o możliwie szybkie przekazywanie pieniędzy i realizację projektów. “To rekordowa oferta i rekordowa solidarność. Teraz nadszedł czas na szybkie działania na miejscu, by od słów i deklaracji przejść do czynów i wesprzeć najbardziej potrzebujących Syryjczyków gdziekolwiek są” – powiedział unijny komisarz.
W ósmym roku wojny domowej prawie 12 milionów osób potrzebuje pomocy humanitarnej. To ci, którzy pozostali w kraju, a także uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w państwach sąsiadujących z Syrią.

***

Polska zadeklarowała prawie 17,5 miliona złotych w tym roku na pomoc humanitarną dla Syrii pogrążonej w wojnie domowej. Taka oferta padła podczas dorocznej konferencji darczyńców w Brukseli zorganizowanej przez Unię Europejską i ONZ – dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 

Konferencja darczyńców jeszcze trwa i zbierane są oferty. Na zakończenie narady przedstawiciele Unii i Narodów Zjednoczonych poinformują, ile pieniędzy zebrano w tym roku. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele ponad 80 państw i organizacji międzynarodowych.
To trzecia doroczna konferencja darczyńców w Brukseli. W latach 2017 i 2018 Polska przekazała w sumie 22 miliony euro. Po obecnym kursie złotego to prawie 95 milionów złotych na pomoc humanitarną dla Syrii.
Jutro mija ósma rocznica wybuchu wojny domowej w tym kraju. Jej bilans to pół miliona ofiar. Ponad 12 milionów osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dabr

COMMENTS