23.7 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

BohaterOny 2020 wręczone

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zespół Portalu PolskieRadio.pl pod kierownictwem dyrektora Krzysztofa Kossowskiego został jednym z laureatów Nagród BohaterONy 2020. Otrzymał Srebrnego BohaterONa w kategorii „Dziennikarz” za przygotowanie narracyjnego portalu internetowego na temat jednej z najważniejszych bitew w historii świata – Bitwy Warszawskiej.

 

Nagrodzony serwis www.bitwa1920.gov.pl został przygotowany we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa” z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej.

 

Odbierając nagrodę dyrektor Krzysztof Kossowski podziękował w imieniu całego zespołu tworzącego serwis internetowy. „Nasi fantastyczni graficy, programiści, redaktorzy, bez których takie nowatorskie dzieło jak portal Bitwa 1920 nie mógłby powstać. Dla nich ogromne podziękowania i ogromne gratulacje. Bardzo cieszy nas, że taki sposób opowiadania i popularyzowania polskiej historii poprzez multimedialne, wielojęzyczne został zauważony i doceniony. Mam nadzieję, że w przyszłości wiele takich projektów powstanie, a portal Polskiego Radia także będzie miał w tym swój udział” – mówił Krzysztof Kossowski.

 

Dodał, że serwis został przetłumaczony na sześć języków i stał się jednym z głównych narzędzi rozpowszechniania wiedzy o Bitwie Warszawskiej w kraju i na świecie. „Portal miał premierę miesiąc przed setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Do dzisiaj zanotowaliśmy kilkanaście tysięcy użytkowników z całego świata. Cieszy nas to, że wersje obcojęzyczne zostały zauważone. Otrzymaliśmy duże wsparcie Polskiego Radia dla Zagranicy oraz polskich ambasad, które skorzystały z naszego projektu, jako swojego rodzaju oficjalnej strony o Bitwie Warszawskiej” – mówił Krzysztof Kossowski.
Krzysztof Kossowski dodał, że multimedialny portal wzbogacony jest o unikatowe materiały archiwalne. „To są nagrania z okresu międzywojennego. Mamy dźwięk Józefa Piłsudskiego, mamy dźwięki ojców polskiej niepodległości. Mamy tez dużo zapisów archiwalnych w postaci tekstów, listów, artykułów – to wszystko zostało wyciągnięte z archiwum Polskiego Radia, ale kwerenda była robiona także w polskich i zagranicznych archiwach” – zaznaczył Krzysztof Kossowski.

 

W serwisie- jak mówi Krzysztof Kossowski- nie zabrakło też materiałów interaktywnych: „Serwis został zaplanowany jako interaktywna podróż przez historię Bitwy Warszawskiej, jej przyczyn i jej skutków. W niektórych działach proponujemy użytkownikom na przykład zapoznanie się użytkownikom z koncepcja federacyjna Józefa Piłsudskiego, gdzie można wybrać kraje, z którymi Polska mogła w 1920 roku stworzyć federację. Jest też mini gra, która polega na rozszyfrowaniu sowieckich meldunków, czyli to, czym zajmowali się polscy szyfranci” – wyjaśniał Krzysztof Kossowski.
Portal www.bitwa1920.gov.pl, z okazji okazji stulecia Bitwy Warszawskiej jest największym i najbogatszym serwisem internetowym poświęconym temu wydarzeniu, a zarazem jedna z najbardziej multimedialnych i interaktywnych stron historycznych, które powstały w naszym kraju.

 

Portal przekazuje wiedzę na temat Bitwy Warszawskiej, jednocześnie przypominając atmosferę tamtych dni i przeprowadzając użytkownika przez najistotniejsze fakty wojny polsko-bolszewickiej. Serwis jest wzbogacony o liczne nagrania uczestników tamtych wydarzeń, pochodzące z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Przetłumaczony na sześć języków serwis, stał się jedną z głównych form rozpowszechniania wiedzy o Bitwie Warszawskiej w kraju i na świecie.

Nagrodę Złotego BohaterOna w kategorii Dziennikarz otrzymała Anna Hałas-Michalska, dziennikarka, reporterka i prezenterka Polsat News. Otrzymała nominację za cykl reportaży „Powstanie Warszawskie 1944. Każdy dzień był inny” emitowany na antenie Polsat News z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Decyzję Kapituły Nagrody BohaterON ogłosiła zasiadająca w tej kapitule prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska ogłosiła także, kto otrzymał Złotego BohaterOna Publiczności w kategorii Dziennikarz. Dostali ją Łukasz Kazek i Mateusz Kudła. Oni także otrzymali
Nagrodę Brązowego BohaterOna w kategorii Dziennikarz

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach otrzymało Nagrodę Złotego BohaterONA i Złotego BohaterONA Publiczności w kategorii Instytucja. Placówka została uhonorowana za promowanie historii nie tylko Śląska, ale także Polski. Nagrodę na gali odebrała była dyrektor Muzeum Powstań Śląskich senator Halina Bieda. Obecna dyrektor placówki Iwona Szopa powiedziała, że BohaterON to forma docenienia wysiłków na rzecz upowszechniania historii. „Jesteśmy ogromnie zaszczyceni za docenienie pracy na niwie upowszechniania wiedzy o historii Polski, a w szczególności Górnego Śląska. Postrzegamy tę nagrodę jako podsumowanie dotychczasowych działań dotyczący7ch obchodów stulecia pierwszego powstania, a przed nami obchody kolejnych powstań. mamy więc nadzieję, że będzie okazja dużo zdziałać” – mówiła Iwona Szopa.

 

Srebrnego BohaterONA w kategorii Instytucja otrzymał Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, a Brązowego-
Wojska Obrony Terytorialnej.

Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” otrzymała Złotego BohaterONa w kategorii organizacja non-profit oraz Złotego BohaterONa publiczności. Nagrodę Złotego BohaterONa w kategorii Organizacja non-profit podczas gali odebrali Magdalena Kupczak, Grzegorz Krynicki oraz Tomasz Karasiński. Założyciel i komendant Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” Tomasz Karasiński powiedział, że działalność organizacji to służba, która będzie kontynuowana by nieść pamięć o Powstaniu Warszawskim. „Chylimy czoła przed naszymi bohaterami, których dzisiaj z nami nie ma, a którzy coraz częściej odchodzą na ostatnią wartę. To dzięki nim przetrwa pamięć w młodym pokoleniu, bo dzięki nim możemy spotykać się z młodzieżą, możemy przenosić tę pamięć na kolejne pokolenia. Zawsze dziękujemy jednym słowem: służba. Dla nas ta służba zawsze zaczyna się pierwszego sierpnia, a kończy 31 lipca. I myślę, że zawsze już tak zostanie” – mówił Tomasz Karasiński.

 

Srebrnego BohaterONA w kategorii organizacja non-profit otrzymała Fundacja Orlen, a Brązowego-
Fundacja Wolność i Demokracja.

 

Arkadiusz Gołębiewski, reżyser, producent oraz scenarzysta, otrzymał Brązowego BohaterONa w kategorii Osoba publiczna. Został nominowany za pomysł oraz realizację Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Odbierając nagrodę dziękował wszystkim tym, którzy wywalczyli dla Polski wolność. „Cześć i chwała tym bohaterom, powstańcom warszawskim, którzy oglądają nas i tym, którzy oglądają nas już tylko z góry. Również i tym powstańcom styczniowym i innym, ale tez ofiarom grudnia 70 roku, ofiarom stanu wojennego. Tym wszystkim, którzy zasiali ziarno, dzięki któremu my możemy opowiadać ich drogę do wolności i możemy z tej drogi czerpać jak najwięcej. Wszystkim tutaj zebranym gratuluje, bo jesteśmy jedną duża rodziną” – mówił Arkadiusz Gołębiewski.

Złotego BohaterONA w kategorii Osoba publiczna otrzymał profesor Andrzej Nowak, a Srebrnego-
Jakub Różalski.

Złotego BohaterOn Publiczności w kategorii Osoba publiczna otrzymała dziennikarka Marta Manowska.

 

W kategorii Firma Złotego BohaterONa otrzymała KGHM Polska Miedź, Srebrnego oraz Złotego BohaterONa Publiczności- PKO Bank Polski, Brązowego- Totalizator Sportowy.

W kategorii Nauczyciel Złotego BohaterONa otrzymał kapitan Sławomir Rafalski, Srebrnego- Barbara Maria Górczewska, a Brązowego- Alina Ślimak. Złotego BohaterONa Publiczności w kategorii Nauczyciel otrzymał Paweł Pawłowski.

W kategorii Pasjonat Złotego BohaterONa otrzymała Anna Szarejko, Srebrnego- zespół muzyczny Ferajna z Hoovera, a Brązowego- ilustrator i grafik Paweł Piechnik. Złotego BohaterONa Publiczności w kategorii Pasjonat odebrał zespół muzyczny Forteca.

Wyrazy uznania i gratulacje laureatom i nominowanym do nagrody złożył prezydent Andrzej Duda. W liście podziękował także twórcom projektu „BohaterON – włącz historię”. „Dziękuję państwu za troskę o pamięć zbiorową oraz przekazywanie współczesnym młodym Polakom wzorców patriotyzmu i doświadczeń poprzednich pokoleń. Uważam to za ogromnie ważny wkład w formowanie postaw tych, którzy jako następcy patronów nagrody – powstańców warszawskich – poniosą w przyszłość ich idee i wartości” – czytamy w liście prezydenta.

 

Premier Mateusz Morawiecki w liście gratulacyjnym skierowanym do laureatów nagrody podkreślił, że to dzięki ich aktywności dokonania polskich bohaterów zapisują się w sercach kolejnych pokoleń, pozostając wzorcem patriotyzmu. „Dziękuje za Państwa zaangażowanie i wszelkie działania, które promują polską historię. Wyrazy uznania kieruję także do organizatorów kampanii Bohateron. Państwa misja edukacyjna, ale także realna pomoc uczestnikom walk o naszą stolicę stanowią nieoceniona wartość” – napisał premier.

 

„Z prawdziwą radością przyjąłem zaproszenie do Komitetu Honorowego Nagrody BohaterONy za 2020 rok. Wszystkich uczestników, wyjątkowej z racji pandemii, tegorocznej Gali serdecznie pozdrawiam, a laureatom Nagrody składam szczere gratulacje” – czytamy w liście Mateusza Morawieckiego.

 

Szef polskiego rządu podkreślił, że XX wiek wycisnął szczególne piętno na dziejach Rzeczypospolitej. „Krwawa brutalna polityka zaborców, a potem ucisk, totalitarnych systemów nie złamały ducha niepodległej Polski. Wśród bohaterów naszej niepodległości szczególne miejsce zajmują Powstańcy Warszawscy. 63 dni powstania to pełne heroizmu świadectwo tego, czym dla Polaków była i jest wolność, czym było i jest umiłowanie Ojczyzny” – napisał premier.

 

Przewodniczący Kapituły nagrody BohaterONy, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński otwierając galę wręczenia tych nagród powiedział, że są one uhonorowaniem wszystkich tych, którzy w sposób szczególny przyczynili się do pielęgnowania historii Polski i jej bohaterów. Nagrodę BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ustanowiono również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę, z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Minister Piotr Gliński dodał, że pielęgnowanie wiedzy na temat wydarzeń i postaci ważnych dla historii ojczyzny jest naszym wspólnym obowiązkiem i wielkim wyzwaniem. Podkreślił również, że BohaterONy udowadniają, że w społeczeństwie są firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne, które dbają o prawdę historyczną poprzez działalność publiczną, społeczną i zawodową.

Nagroda BohaterON im. Powstańców Warszawskich honoruje osoby i instytucje, których działania w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiono ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę, z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Nagrody są wręczane w siedmiu kategoriach: Pasjonat, Instytucja, Firma, Organizacja non profit, Nauczyciel, Osoba publiczna oraz Dziennikarz.
Gala finałowa Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich odbyła się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio.

 

W gronie laureatów Złotego BohaterONa 2019, przyznanego po raz pierwszy, za 2018 rok, znaleźli się między innymi, dziennikarz Polskiego Radia i TVP Tadeusz Płużański i wokalista Dariusz Malejonek „Maleo” w kategorii Osoba publiczna. Nagrodę Specjalną za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim otrzymali Andrzej Pilecki i Zofia Pilecka-Optułowicz. W kategorii Nauczyciel Złotym BohaterONem wyróżniono Przemysława Szota z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Brzegu Dolnym. Z kolei w kategorii Pasjonat Złotego BohaterONa dostał brytyjski filmowiec i miłośnik polskiej historii – Patrick Ney – od lat mieszkający w Polsce

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./d mile/w dyd/w to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520