13.3 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Biznesmen z Chicago kupił schronisko na Górze Chrobrego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Popadający w ruinę dawny Dom Turysty na Przedniej Kopie (Góra Chrobrego) w Głuchołazach, kupił polonijny przedsiębiorca z Chicago.

Bronisław Łanowski, amerykański przedsiębiorca z polskimi korzeniami, zakupił dawny Dom Turysty na Przedniej Kopie w Głuchołazach. Nie udało się nam skontaktować z nowym właścicielem, w czwartek odleciał do Stanów. Jak jednak mówi jego rodzina – inwestor chce schronisko wyremontować i przywrócić mu dawną świetność. Jego dobrze prosperująca firma w Chicago daje do tego finansowe podstawy.

 

– Brat męża był zaskoczony, że tak urokliwe miejsce można doprowadzić do takiej dewastacji – powiedziała nam szwagierka Bronisława Łanowskiego.
– Kiedy był na Górze Chrobrego, rozmawiał ze spotkanymi tam turystami. Wszyscy bardzo czekają na uruchomienie schroniska.
W tym roku schronisko w Głuchołazach skończy 90 lat. Najpierw na szczycie Przedniej Kopy (496 metrów npm) stanęła kamienna wieża widokowa. Potem miejscowy cukiernik założył tu bufet, a wreszcie wybudował schronisko z salą na 300 gości i pokojami do wynajęcia. Po wojnie wojsko kazało obniżyć o 5 metrów wieżę, bo to teren przygraniczny. Od 1957 roku znów funkcjonował tu dom turysty, bardzo chętnie odwiedzany. W letnie niedziele całe rodziny przychodziły do sąsiedniego kościółka na mszę, a potem szły do schroniska na lody. W 1995 roku gmina sprzedała je osobie prywatnej, a rok później w zabytkowym obiekcie wybuchł pożar. Władze Głuchołaz chciały go odkupić, ale nie doszły do porozumienia z poprzednim właścicielem w kwestii ceny. Teraz jest szansa, że nowy właściciel znów otworzy schronisko.

Krzysztof Strauchmann (aip)/fot.AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520