HomeUncategorized

Bill Daley spotkał się z Polonią

Bill Daley spotkał się z Polonią

CHICAGO: William Daley, kandydat na urząd burmistrza Chicago, spotkał się w piatek, 9 listopada z polonijnymi dziennikarzami, aby nas zapoznać z jego programem wyborczym. Jego hasłem wyborczym jest: “Chicago Together”/”Chicago Razem”.  Z wykształcenia jest prawnikiem, pracował jako bankier, zasiadał w radach wielu korporacji, uniwersytetów.

Jest najmłodszym spośród 7. dzieci Richarda Daleyego, byłego wieloletniego burmistrza Chicago, który pełnił urząd burmistrza od 20. kwietnia, 1955 roku do 20. grudnia, 1976 roku.

Bill Daley stawia sobie jako jeden ze strategicznych celów poprawę sytuacji ekonomicznej w Chicago, aby powstrzymać mieszkańców przed opuszczeniem miasta. Liczba mieszkańców Chicago spadła w ostatnich latach o kilkadziesiąt tysięcy. Jednym z powodów są wysokie podatki, również przestępczość.

Kolejnym strategicznym celem jego programu jest zmniejszenie przestępczości. Bill Daley uważa, że należy min ograniczyć dostęp do broni palnej.

Pytałem go o ocenę amerykańsko-polskich relacji, o to jakie są jego atuty jako kandydata na burmistrza wielkiej metropoliii jaką jest Chicago, o jego gotowość do intensywnej pracy 24/7/365 przez kolejnych kilka lat.

Daley bardzo pozytywnie ocenia polonijną społeczność. Zwrócił uwagę na zmiany jakie nastąpiły wśród Poloniii w ostatnich dekadach.

Daley wykazuje gotowość do intensywnej pracy w roli burmistrza Chicago.

Bill Daley ma za sobą wieloletnie doświadczenie korporacyjne. Pełnił również bardzo odpowiedzialną funkcję Szefa Kancelarii w Białym Domu w czasie prezydentury Baracka Obamy od stycznia 2011 roku do stycznia 2012 roku. Wcześniej pełnił także funkcję Sekretarza Handlu USA w czasie prezydentury Billa Clintona w latach 1997-2000, gdzie odpowiadał za zarządzanie budżetem w wysokości dziesiątków miliardów dolarów.

Bill Daley i jego kampania skupiają się w najbliższym czasie na zebraniu wystarczającej ilości podpisów koniecznych do rejestracji do ubiegania się o urząd burmistrza Chicago.

Rahm Emanuel, obecny burmistrz pełni swoją funkcję do maja, 2019 roku. Kilka tygodni temu ogłosił, że nie będzie się ubiegał o kolejną kadencję.

W chwili obecnej do kandydowania na burmistrza Chicago zgłosiło się już kilkunastu kandydatów.

@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk

COMMENTS