Białoruś: Kolejny wykonany wyrok śmierci

Białoruś: Kolejny wykonany wyrok śmierci

Białoruscy obrońcy praw człowieka informują o kolejnym wykonanym wyroku śmierci. To prawdopodobnie trzecia osoba rozstrzelana w tym roku na podstawie wyroku sądowego. Oficjalnie białoruskie władze ona razie nie potwierdziły tych informacji.

Kolejną straconą osobą ma być 31-letni Siamion Bierażny. To członek tak zwanej bandy handlarzy nieruchomości, która zabiła sześć osób – wcześniej przejmując ich mieszkania. W tej sprawie na śmierć skazano również innego członka grupy przestępczej, który mógł być również rozstrzelany. Rodzina od miesiąca nie ma z nim kontaktu.
Białoruś jest jedynym krajem w Europie, w którym kara śmierci jest orzekana i wykonywana. Według szacunkowych danych od czasu uzyskania przez Białoruś niepodległości w 1991 roku wykonano ponad 300 wyroków śmierci. O zniesienie kary śmierci lub wprowadzenie moratorium apelowały do białoruskich władz Rada Europy, Unia Europejska i organizacje międzynarodowe. Władze w Mińsku powołują się na wyniki referendum z 1996 roku, którego większość uczestników opowiedziała się za zachowaniem tego najwyższego wymiaru kary.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/mcm/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0